Τρίτη, 16 Απρ.
25oC Αθήνα

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Επικό παιχνίδι! Δύο παρατάσεις και “πράσινος” θρίαμβος

Ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (77-77 κ.α., 84-84 1η παρ.), επικράτησε της τυπικά γηπεδούχου ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 106-87, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. To “τριφύλλι” πανηγύρισε την 22η νίκη του και παρέμεινε ζωντανό στη μάχη της πρώτης θέσης με τον Ολυμπιακό. Στο 17-6 υποχώρησε η Ένωση, η οποία έχει εξασφαλίσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ο Κρις Σίνγκλετον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 16 ριμπαούντ. Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ έδωσε ακόμα μία μπασκετική παράσταστη, αποδεικνύοντας γιατί θεωρείται από τους περισσότερους ως η κορυφαία μετεγγραφή του Παναθηναϊκού το περασμένο καλοκαίρι. Εξαιρετικός ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης (18π.), ενώ καθοριστικοί ήταν οι Κέι Σι Ρίβερς (17π.) και Νικ Καλάθης (14π.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο πρώην “πράσινος” Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους.

Ο αγώνας:

Πρόκειται για το με διαφορά πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η ψυχωμένη ΑΕΚ του Σωτήρη Μανωλόπουλου έδωσε τα πάντα στο παρκέ, προκειμένου να πετύχει την πρώτη της μεγάλη νίκη μετά την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια. Έφτασε μία ανάσα από το να τα καταφέρει, αλλά και πάλι έφυγε με το κεφάλι σκυμμένο από το παρκέ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πηγαίναν πόντο-πόντο, με τους Μαυροκεφαλίδη, Ούκιτς και Μαυροειδή να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα για την ΑΕΚ και τους Σίνγκλετον, Μπουρούση και Τζέιμς για τον Παναθηναϊκό. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους “κιτρινόμαυρους” μπροστά στο σκορ με 24-23, όπως και το πρώτο ημίχρονο (42-41).

Η ΑΕΚ μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο  κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 5 πόντους (62-57). Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους (68-74) στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η απάντηση της Ένωσης ήταν άμεση. Μέσα από την άμυνα της, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (77-76) 1 λεπτό πριν τι φινάλε του αγώνα. Με μία βολή, ο Ρίβερς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (77-77). Η ΑΕΚ έφτασε και πάλι κοντά στη νίκη (84-82) στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Καλάθης με καλάθι… αλά Μπάμπεργκ, έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια. (84-84). Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ εξαφανίστηκε από το παρκέ. Σίνγκλετον και Ρίβερς έκαναν “όργια” στο παρκέ, “σκότωσαν” την Ένωση και χάρισαν το διπλό στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77 κ.α., 84-84 α’ παρ., 87-106 β’ παρ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Oύκιτς 12 (2), Λαρεντζάκης 5, Νιούλεϊ 6, Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), ΜακΓράθ 9 (3), Ελόνου 11, Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3), Φελντέιν 10 (1), Μπουρούσης 18, Σίνγκλετον 22 (3), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9, Γκάμπριελ.