Άγγιξε το “θαύμα” η Ίντερ – “Αυτοκτόνησε” η Ζενίτ (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Αν και επικράτησε με 4-1 της Τότεναμ, η Ίντερ αποκλείστηκε στην παράταση από τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Στην παράταση προκρίθηκε και η Ρούμπιν Καζάν επί της Λεβάντε (2-0), ενώ στους “8” συνεχίζει και η Βασιλεία παρά την ήττα της με 1-0 από την Ζενίτ στην Αγία Πετρόπουλη. Δύσκολη πρόκριση για Τσέλσι. Δείτε τι έγινε σε όλα τα παιχνίδια.

Η ήττα με 3-0 στο Λονδίνο αποδείχθηκε καθοριστική για την Ίντερ παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν οι Ιταλοί στην ρεβάνς. Οι “νερατζούρι” ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά το γκολ του Αντεμπαγιόρ στο 96΄έδωσε την πρόκριση στην Τότεναμ η οποία τα χρειάστηκε μετά το 4-1 του Άλβαρες στο 110΄.

Η Λεβάντε κράτησε στο μηδέν για 100 λεπτά τη Ρούμπιν στο χιονισμένο “Λουζνίκι” της Μόσχας, αλλά οι Ρώσοι βρήκαν δίχτυα στην παράταση κι έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 2-0.

Η Ζενίτ έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες απέναντι στη Βασιλεία των 10 παικτών και το 1-0 του “Πετρόβσκι” δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει τον αποκλεισμό της.  Το τέρμα εν τέλει πέτυχε ο Άξελ Βίτσελ μετά από ολιγωρία των φιλοξενουμένων σε κόρνερ στο 30′ . Στη συνέχεια η Ζενίτ Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τις έχασαν όλες, κυρίως λόγω αστοχίας, με αποκορύφωμα το πλασέ του Ντάνι από το 1,5 μέτρο σε κενή εστία. Στο 86ο λεπτό, ο Γιαν Ζόμερ απέκρουσε το πέναλτι του Ρομάν Σιρόκοφ και η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ολοκλήρωσε την έκπληξη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Τα αποτελέσματα των “16”:

Ζενίτ – Βασιλεία 1-0 (30′ Βιτσέλ) [0-2]

Ρουμπίν Καζάν – Λεβάντε 2-0 [παρ.] (100′ Ροντόν, 112′ Ντιαντιούν) [0-0]

Ίντερ – Τότεναμ 4-1 [παρ.] (20′ Κασάνο, 52′ Παλάσιο, 75′ αυτ. Γκαλάς, 110′ Ρίκι Άλβαρες / 96′ Αντεμπαγιόρ) [0-3]

Νιούκαστλ – Ανζί 1-0 (94′ Παπίς Σισέ) [0-0]

Λάτσιο – Στουτγκάρδη 3-1 (6′, 8′ και 87′ Κόζακ / 62′ Χάιναλ) [2-0]

Φενέρμπαχτσε – Βικτόρια Πλζεν 1-1 (44′ Σαλίχ Ουτσάν / 61′ Νταρίντα) [1-0]

Τσέλσι – Στεάουα Βουκουρεστίου 3-1 (34′ Μάτα, 58′ Τέρι, 71′ Τόρες / 45’+1 Κίρικες) [0-1]

Μπορντό – Μπενφίκα 2-3 (74′ Ντιαμπατέ, 91′ αυτ. Ζαρντέλ / 30′ Ζαρντέλ, 75′ και 92′ Όσκαρ Καρντόσο) [0-1]