“Αγκαλιά” με την πρωτιά ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Μετά από ματς-θρίλερ στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων οι πράσινοι έκαμψαν την αντίσταση της Κάχα Λαμποράλ με 76-74 και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των 7 πόντων της ήττας του στην Ισπανία αλλά το σημαντικό είναι ότι πήρε τη νίκη.

Αν και τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους πράσινους, ένα μπλακ άουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την εκπληκτική ευστοχία των ισπανών από την περιφέρεια έφερε το ματς στην ισορροπία.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκλεισαν τους Λόγκαν και Σαν Εμετέριο στην τρίτη περίοδο και πήραν διαφορά 9 πόντων που όμως δεν μπόρεσαν να την κρατήσουν στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο.

Αυτή τη φορά ήρωας δεν ήταν ο Διαμαντίδης που είχε αποχωρήσει με πέντε φάουλ αλλά ο Μπατίστ που κέρδισε φάουλ 4,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ευστόχησε και διαμόρφωσε το 76-74. Ο Σαν Εμετέριο νίκησε την άμυνα των πράσινων, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πανηγυρίσει τη σπουδαία νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Αντώνης Φώτσης που τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη Λόγκαν, Ουέρτας και Σαν Εμετέριο δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους πράσινους.

Στο άλλο ματς η Λιέτουβος νίκησε με 70-65 της Μάλαγα, αποτέλεσμα που βολεύει τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σάτο 6, Νίκολας 12 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3.

Κάχα Λαμποράλ: Ουέρτας 17 (3), Λόγκαν 21 (5), Τελέτοβιτς 8 (2), Σαν εμετέριο 19 (4), Σόου 2, Μπατίστα 7 (8 ριμπάουντ)