Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Αγκαλιά με τον τίτλο η Μίλαν – Νοκ-άουτ η Νάπολι – 2η η Ίντερ

ΦΩΤΟ REUTERS
Με γκολ του Ρομπίνιο στο 83΄η Μίλαν επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Μπρέσια και απέκτησε διαφορά 8 βαθμών, Αν και προηγήθηκε με τον Καβάνι στο 2΄η Νάπολι ηττήθηκε με 2-1 από την Παλέρμο και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ίντερ επί της Λάτσιο με το ίδιο σκορ έπεσε στην τρίτη θέση.

Και στα δύο ματς έγινε ανατροπή, καθώς στα πρώτα λεπτά η Νάπολι προηγήθηκε με πέναλτι του Καβάνι και η Λάτσιο με πέναλτι του Σάρατε, στο οποίο μάλιστα αποβλήθηκε και ο πορτιέρο των “νερατζούρι”, Ζούλιο Σέζαρ.

Η Παλέρμο έκανε την ανατροπή με τέρματα των Μπαλτζαρέτι και Μπόβο στο 1ο ημίχρονο, ενώ η Ίντερ ισοφάρισε με τον Σνάιντερ στο 40′ και πήρε την νίκη χάρη στο γκολ του Ετο’ό στο 53′.
Ουσιαστικά με αυτήν την νίκη η Ίντερ εξασφάλισε απευθείας είσοδο στους ομίλους του Champions League, καθώς άφησε 6 βαθμούς πίσω της την Λάτσιο.

Την ευκαιρία να προσπεράσει τους “λατσιάλι” και να μπει στην 4άδα έχασε η Ουντινέζε, καθώς ηττήθηκε με 0-2 από την Πάρμα μέσα στο Ούντινε, με τον Αμαουρί να είναι ο σκόρερ και των δύο γκολ.