Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

“Αγριεμένος” ο Ντρογκμπά στην πρεμιέρα

ΦΩΤΟ REUTERS
Με τον Ιβοριανό επιθετικό να πετυχαίνει χατ-τρικ η Τσέλσι επικράτησε με 6-0 της Γουέστ Μπρομ δίνοντας από την πρεμιέρα ηχηρό μήνυμα στους διεκδικητές του τίτλου.

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Λονδίνο – Όλη η δράση

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Μαλουντά, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντρογκμπά έδιωξε και το παραμικρό άγχος παραβιάζοντας την εστία του Κάρσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δύο ωραίοι συνδιασμοί των παικτών της Τσέλσι επέτρεψαν στον Ιβοριανό και τον Λάμπαρντ να κάνουν το σκορ 4-0, ενώ το 5-0 έγινε και πάλι από τον Ντρογκμπά με αρκετή δόση τύχης, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ταμάς. Το σκορ έκλεισε στο 90’ ο εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού Μαλουντά μετά από πανέξυπνη πάσα του Ανελκά.

Αναλυτικά η 1η αγωνιστική της Premier League

Σάββατο 14/8

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Γουίγκαν-Μπλάκπουλ 0-4
(16’ Φλέτσερ, 37’ Χέργουντ, 42’ Χέργουντ, 76’ Mπαπτίστ)

Άστον Βίλα-Γουέστ Χαμ 3-0
(15’ Ντάουνινγκ, 40’ Πετρόφ, 66’ Μίλνερ)

Μπλάκμπερν-Έβερτον 1-0

(15’ Κάλινιτς)

Μπόλτον-Φούλαμ 0-0

Σάντερλαντ-Μπέρμιγχαμ 2-2

(24’ Μπεντ (πεν) 56’ Καρ (αυτογκολ)-77’ Νταν, 88’ Ρίτζγουελ)

Γουλβς-Στόουκ 2-1

(37’ Τζόουνς, 38’ Τζόουνς-55’ Φαγέ )

Τσέλσι-Γουέστ Μπρόμιτς 6-0 (5’, 90’ Μαλουντά, 45’, 55’, 68’ Ντρογκμπά, 63’ Λάμπαρντ)