“Άλωσε” το Γεντί Κουλέ ο Πανσερραϊκός

Σπουδαίο βήμα για την άνοδο του στην Σούπερ Λιγκ έκανε ο Πανσερραϊκός επικρατώντας 1-0 του ΟΦΗ στην Κρήτη. Νίκη και για τον Εθνικό επί του Πιερικού με 2-1.

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς στο Γεντί Κουλέ ο Πανσερραϊκός πήρε τη νίκη χάρη στο αυτογκόλ του Κωνσταντινίδη στο 80ο λεπτό.

Το σκορ δεν άλλαξε παρά τα… 15 λεπτά των καθυστερήσεων (ο Καλόπουλος διέκοψε τρεις φορές το ματς εξαιτίας της ρίψης αντικειμένων από πλευράς οπαδών του ΟΦΗ) και έτσι ο Πανσερραϊκός απέδρασε με την παλικαρίσια νίκη που τον καθιστά μεγάλο φαβορί για την επάνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Στο κόλπο της ανόδου έμεινε ο Εθνικός που επικράτησε 2-1 του Πιερικού στο Δημοτικό Στάδιο του Αιγάλεω, χάρη στα τέρματα των Σουμπίνιο και Φερέιρα. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μαρτίνεζ.

ΟΦΗ – Πανσερραϊκός 0-1
(80′ αυτ. Κωνσταντινίδης)

Εθνικός – Πιερικός 2-1
(45′ Σουμπίνιο, 49′ Φερέιρα / 64′ πεν. Μαρτίνεζ)

Βαθμολογία πλέι οφ

1. Πανσερραϊκός 7
2. ΟΦΗ 4
3. Εθνικός 4
4. Πιερικός 1

Στους αγώνες για την δεύτερη αγωνιστική των πλέι-άουτ η Δόξα Δράμας έκανε σημαντικό βήμα παραμονής επικρατώντας με 2-0 του Θρασύβουλου, ενώ στη Νίκαια Ιωνικός και Ρόδος έμειναν ισόπαλοι με 1-1.

Δόξα Δράμας – Θρασύβουλος 2-0