“Άλωσε” το Μιλάνο η Μπάγερν – “Κόλλησαν” στο μηδέν Μαρσέιγ και Μάντσεστερ Γ.

Με γκολ του Γκόμεζ στις καθυστερήσεις η Μπάγερν επικράτησε της Ίντερ με 1-0 και εκτός από εκδίκηση για την ήττα στον τελικού του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν στην Μασσαλία Μαρσέιγ και Μάντσεστερ Γ.

Αντάξιο του ονόματος και της ιστορίας των δύο ομάδων ήταν η αναμέτρηση στο “Τζουζέπε Μεάτσα”.Ίντερ και Μπάγερν Μονάχου δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες με τους “Βαυαρούς” να έχουν και δύο δοκάρια πριν ο Γκόμεζ τους δώσει τη νίκη στο πρώτο λεπτο των καθυστερήσεων, μετά από σουτ του Ρόμπεν και ασταθές επέμβαση του Σέζαρ.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στον τελικό του Μαϊου, ενώ έχει τον πρώτο λόγο για να περάσει στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο άλλο ματς της Τετάρτης Μαρσέιγ και Μάντσεστερ Γ. έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις μπροστά από την εστία του Φαν Ντε Σαρ.