Άνετη… πτήση στους “8” – Η πρόκριση στην Μπενφίκα

ΦΩΤΟ REUTERS

Πετυχαίνοντας ένα γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου, η Μπενφίκα νίκησε με 2-0 την Ζενίτ και πέρασε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ανατρέποντας την ήττα με 2-3 στην Αγία Πετρούπολη

Άγγιξε το… θαύμα η Άρσεναλ, προκρίθηκε η Μίλαν

Οι Πορτογάλοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν απόλυτα δίκαια την πρόκριση επί των Ρώσων.

Η Μπενφίκα που είχε ηττηθεί με 2-3 στο πρώτο παιχνίδι στην Αγία Πετρούπολη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισε από την αρχή στα καρέ τους τους Ρώσους.

Το 1-0 έγινε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου με τον Μάξι Περέιρα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτα του Μαλαφέεφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ αναγκάστηκε να ανοιχτεί και έτσι η Μπενφίκα βρήκε περισσότερους διαδρόμους, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Τελικά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο νεαρός Νέλσον Ολιβέιρα -στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ- έγραψε το τελικό 2-0 για την Μπενφίκα.

Μπενφίκα: Άρτουρ, Έμερσον, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Χάβι Γκράθια, Μπρούνο Σέζαρ, Γκαϊτάν (71’ Μάτιτς), Βίτσελ, Καρντόσο (80’ Νέλσον Ολιβέιρα), Ροντρίγκο (61’ Νολίτο).

Ζενίτ: Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ (53’ Άλβες), Κρισίτο, Λόμπαερτς, Χούμποτσαν, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (70’ Φεϊζούλιν), Σέμακ, Ντενίσοφ, Μπιστρόφ (46’ Λάζοβιτς), Κερζάκοφ.