Τρίτη, 19 Μαρ.
13oC Αθήνα

Ανώμαλη προσγείωση

Δύο μέρες μετά τη νίκη στο ντέρμπι με την Τσέλσι η Άρσεναλ πέταξε δύο βαθμούς κόντρα στην Γουίγκαν και έμεινε πίσω στη μάχη του τίτλου. Με την ψυχή στο στόμα οι “μπλε” επικράτησαν με 1-0 της Μπόλτον. Ήττα της Λίβερπουλ στο  Άνφιλντ  από την Γουλβς!

Η Γουίγκαν  σταμάτησε την κούρσα της Άρσεναλ προς τον τίτλο. Ο Γουάτσον με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 18ο λεπτό, όμως οι κανονιέρηδες έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Αρσάβιν στο 39΄και ο Μπέντνερ στο 44΄ έβαλαν σε θέση οδηγού τους “κανονιέρηδες”, όμως  ο Σκιλασί με αυτογκόλ στο 81΄’εγραψε το τελικό 2-2.

Αντίθετα η Τσέλσι επέστρεψε στις επιτυχίες, όχι όμως και στις καλές εμφανίσεις. Το γκολ του  Μαλουντά στο 61΄ήταν αρκετό για  να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Ανσελότι κόντρα στην Μπόλτον και να την βάλει  ξανά σε τροχιά τίτλου.

Νέο στραπάτσο για την Λίβερπουλ που γνώρισε την ήττα με 1-0 στο Άνφιλτν από την Γουλβς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέρτησης σημείωσε ο Γουάρντ στο 51ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 4-0 (8′ πέν., 27′ και 55′ πέν. Μπαλοτέλι, 13′ Λέσκοτ)
Στόουκ – Φούλαμ 0-2 (4′ και 10′ Μπέιρντ)
Σάντερλαντ – Μπλάκπουλ 0-2 (50′ και 90′ DJ Κάμπελ)
Τότεναμ – Νιούκαστλ 2-0 (57′ Λένον, 81′ Μπέιλ)
Γουέστ Μπρομ – Μπλάκμπερν 1-3 (17′ Τόμας / 3′ και 53′ Κάλινιτς, 62′ Μαμ Ντιούφ)
Γουέστ Χαμ – Έβερτον 1-1 (16′ αυτ. Χίμπερτ / 42′ Κόουλμαν)
Μπέρμιγχαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (89′ Μπόιερ / 58′ Μπερμπάτοφ)
Τσέλσι – Μπόλτον 1-0 (61′ Μαλουντά)
Γουΐγκαν – Άρσεναλ 2-2 (18′ πέν. Γουότσον, 81′ αυτ. Σκιλασί / 39′ Αρσάβιν, 44′ Μπέντνερ)
Λίβερπουλ – Γουλβς 0-1 (56′ Γουάρντ)