Άντεξε με 10 παίκτες

Με κορυφαίο τον Πόι η Ξάνθη πήρε τη νίκη, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η Skoda Ξάνθη αν και αγωνίστηκε για 55 λεπτά με παίκτη λιγότερο κέρδισε 1-0 τον Λεβαδειακό.

Πολύτιμη νίκη πήρε η Ξάνθη στα Πηγάδια χάρη στο τέρμα του Πόι στο 6ο μόλις λεπτό.

(Δείτε το γκολ που έκρινε τον αγώνα)

Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με 10 παίκτες από το 35′ όταν ο Παπαδημητρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε παρά την αριθμητική ανισορροπία. Η Ξάνθη ήταν καλύτερη ενώ ο Λεβαδειακός πίεσε μόνο στα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού, όταν έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του με τον Σερτζίνιο να μην μπορεί να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ και το δοκάρι.
Το τέταρτο εντός έδρας τρίποντο πήρε η Ξάνθη, ενώ ο Λεβαδειακός συμπλήρωσε 5 εκτός έδρας αγώνες χωρίς νίκη.

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Φλίσκας, Στρμπα, Κιντάνα (Μαρσέλο 80′), Πόι, Ζίεντσουκ (62′ Σουάνης), Λουτσιάνο (Σταθάκης 38′).

Λεβαδειακός: Καρακώστας, Μουλόπουλος, Μασάδο, Μαρτορέλ (Βασιλείου 58′), Μπράνκο, Ζησόπουλος, Ταραλίδης (Μαχαίρας 71′), Μπάρκογλου, Σερζίνιο, Ναπολεόνι, Μπαλβορίν (Αγκάλι 45′).