Τρίτη, 23 Απρ.

Απίστευτη “γκέλα” της Γιουνάιτεντ – Αξιοποίησε το δώρο η Σίτι(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Σε ένα εκπληκτικό σε εξέλιξη ματς στο “Ολντ Τράφορντ” η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε ισόπαλλη 4-4 (!) με την Έβερτον, αποτέλεσμα που έδωσε στη Σίτι την ευκαιρία να μειώσει στους τρεις βαθμούς την διαφορά της από τους “κόκκινους διαβόλους”, μία αγωνιστική πριν την υποδεχθεί στην έδρα της, στο ντέρμπι που θα κρίνει τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Αν και ήταν μπροστά με 4-2 στο 69`, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Εβερτον, η οποία μέσα σε 2 λεπτά και λίγο πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 4-4.

Τα “ζαχαρωτά” άνοιξαν το σκορ στο 33′ με την εξαιρετική κεφαλιά του Νίκιτσα Γέλαβιτς, όμως οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τετράλεπτο 57′-61′ οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν “αέρα” δύο τερμάτων (3-1) χάρη σε γκολ των Ουέλμπεκ και Νάνι.

Η Εβερτον όμως δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Αρχικά ο Φελαϊνί μείωσε σε 3-2 στο 67′ και παρά το δεύτερο τέρμα του Ρούνεϊ στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθονται.

Η Έβερτον “χτύπησε” δυο φορές στα τελευταία λεπτά, η πρώτη στο 83′ και πάλι με τον Γέλαβιτς και η δεύτερη στο 85′ με τον Πίενααρ για το τελικό 4-4!

H Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τη νίκη της με 2-0 επί της Γουλβς πλησίασε στους τρεις βαθμούς από την κορυφή.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Άρσεναλ – Τσέλσι 0-0
Άστον Βίλα – Σάντερλαντ 0-0
Μπλάκμπερν – Νόριτς 2-0 (41’ Φορμίκα, 49’ Χόιλετ)
Μπόλτον – Σουόνσι 1-1 (14’ Ινγκλς – 6’ Σινκλέρ)
Φούλαμ – Γουίγκαν 2-1 (58’ Πογκρέμπνιακ, 89’ Σεντέρος – 57’ Μπόις)
Νιούκαστλ – Στόουκ 3-0 (14’, 57’ Καμπάιγ, 18’ Σισέ)
ΚΠΡ – Τότεναμ 1-0 (23′ Τααράμπτ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 4-4 (41’, 69’ Ρούνεϊ, 57’ Γουέλμπεκ, 60’ Νάνι – 33’, 83’ Γέλαβιτς, 67’ Φελαϊνί, 85’ Πίεναρ)
Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ 0-1 (75′ Οντεμβίγκι)
Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (27′ Αγουέρο, 74′ Νασρί)