Απίστευτο ματς στα Πηγάδια

Χορταστικό θέαμα με 7 γκολ στα Πηγάδια, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελευταία ενημέρωση: 20.12.2009 | 20:42
Πρώτη δημοσίευση: 20.12.2009 | 20:42

Η Ξάνθη σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου κέρδισε με 4-3 τον Ηρακλή και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο. Ο Ηρακλής πέτυχε τρία γκολ εκτός έδρας όμως δεν πήρε ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Βουτσιάς με κεφαλιά αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ηρακλή.Δεν άργησε η Ξάνθη να απαντήσει με τον Ζίεντσουκ να σημαδεύει σωστά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

10 λεπτά αργότερα εκ νέου προβάδισμα για τον Ηρακλή με τον Σαρακατσάνο να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή.

Από εκεί και μετά η Ξάνθη κυριάρχησε απόλυτα στο ματς. Στο 36' Ο Ζιέντσουκ σέντραρε και ο Πόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Στρμπα νίκησε με κεφαλιά τον Μπαντή που έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης.

Στο δεύτερο μέρος ο Λουτσιάνο κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 στο 80' με τον Μιλάνο.

Η Ξάνθη ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με την 5η φετινή της εντός έδρας νίκη.

ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (85' Τζιωρτζιόπουλος), Φλίσκας (72' Ριζογιάννης), Κωστούλας, Τζάγκι, Ζίεντσουκ, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Λουτσιάνο (65' Φαμπιανέσι)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Περπερίδης (46' Μάρτος), Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Ντιέ, Βουτσιάς 54' Κονέ), Ηλιάδης, Ιάκομπ, Επστάιν, Ντίκα (77' Μιλάνο)