Απόδραση με Κακά για Ρεάλ – Δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS

Τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, που έκανε την ανατροπή στα τελευταία 20 λεπτά. Πρωταγωνιστής αυτού του δύσκολου “διπλού”, ο Βραζιλιάνος Κακά. Με τα χίλια ζόρια κατάφερε να νικήσει τη Σεβίλλη η Μπαρτσελόνα

Η «βασίλισσα» που ξεκίνησε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο είχε μόλις δύο τελικές στο πρώτο ημίχρονο και σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε ικανή να φτάσει στη νίκη. Στο 36’ ο Ρίκι με πολύ ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Λα Κορούνια.

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Ζοσέ Μουρίνιο έκανε τριπλή αλλαγή βάζοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο. Αυτός όμως που… πήρε το παιχνίδι, ήταν ο Κακά. Στο 73΄ ο Βραζιλιάνος με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88΄ από τον Ιγκουαΐν. Ο Αργεντινός πλάσαρε σε κενό τέρμα από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο, το γκολ όμως ήταν δημιούργημα του Κακά που τροφοδότησε εξαιρετικά το Πορτογάλο. Στο 92’ ο Ντι Μαρία στην ίδια φάση δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβληθηκε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Μαδριλένοι πάνε με την καλύτερη ψυχολογία στα δυο clasico με την Μπαρτσελόνα (Τρίτη για το Κύπελλο και Σάββατο για το πρωτάθλημα).

Απ’ την άλλη, οι Καταλανοί, έχοντας επηρεαστεί από την ήττα της απέναντι στη Μίλαν, δεν έκαναν την καλύτερή της δυνατή εμφάνιση επικρατώντας ωστόσο εντός έδρας με 2-1 της Σεβίλλης.

Η Σεβίλη πάγωσε το Καμπ Νου στο 42′, με τον Μπότια να ανοίγει το σκορ. Οι Καταλανοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και σε ένα τέταρτο έφτασαν την ανατροπή. Στο 52′ ο Βίγια ισοφάρισε και στο 60ό λεπτό ο Μέσι έκανε το 2-1.