Αποκαλυπτήρια Ολυμπιακού με μαέστρο τον Σπανούλη!

ΦΩΤΟ Eurokinissi (Aρχείο)

Το δίδυμο Σπανούλη – Γκριν οργίασε στο ντεμπούτο του Ολυμπιακού στη νέα σεζόν. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν εύκολα 86-74 του Ερ. Αστέρα.

Στην επιστροφή του Γιανγκ ο Σπανούλης έκανε πάρτι. Πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Γκριν με 14 πόντους. Την Κυριακή ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Εφές που νίκησε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-76

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ξέφυγε από την αρχή. Βασίστηκε στην καλή της άμυνα, ενώ ανταποκρινόταν θετικά και στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού και μείωσαν (50-42). Στο ματς ο Γιανγκ έπαιξε 11 λεπτά, έπειτα από δέκα μήνες που ήταν εκτός δράσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-34, 67-58, 86-74

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (3ρ, 1ασ, 2/3τρ), Μπιρτς 5 (3ρ), Γιανγκ 2 (1ρ), Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 15 (6ασ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 10 (5ρ), Παπανικολάου 9 (4ρ, 2ασ, 2κλ), Μάντζαρης 11 (2/3τρ, 2ασ, 2κλ), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 8 (6/6β), Αθηναίου

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 7, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 8, Ντόμπριτς 2, Σιμόνοβιτς 7, Τζένκινς 5, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 12, Μπιέλιτσα 12