14oC Αθήνα

Αποκλείστηκε η Ρεάλ, εύκολα η Μάντσεστερ

Η απογοήτευση στο πρόσωπο του Ρονάλντο τα λέει όλα
Η απογοήτευση στο πρόσωπο του Ρονάλντο τα λέει όλα, ΦΩΤΟ REUTERS

Η Λίον πέταξε ακόμα μία φορά εκτός Τσάμπιονς Λιγκ την Ρεάλ Μαδρίτης μετά την ισοπαλία με 1-1 στο Μπερναμπέου. Συντριβή της Μίλαν στο Ολντ Τράφορντ από την Μάντσεστερ με 4-0.

Η Ρεάλ Μαδρίτης των δισεκατομμυρίων δεν θα βρίσκεται στον τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στην έδρα της. Αποκλείστηκε για ακόμα μία χρονιά στην φάση των “16” από τον “κακό της δαίμονα” Λιόν. Οι Γάλλοι με σύμμαχο το 1-0 του πρώτου αγώνα πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η “βασίλισσα” ξεκίνησε δυνατά το ματς κλείνοντας στα καρέ της την Λιόν. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ρονάλντο έδωσε το προβάδισμα στην Ρέαλ, ενώ ο Λιορίς πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας αυτό το σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς με την ομάδα του Κλοντ Πιελ να είναι αυτή που απειλεί. Ο Πιάνιτς στο 75΄ λύτρωσε τους φιλοξενούμενους και τους έδωσε την πρόκριση διατηρώντας το αήττητο της Λιόν απέναντι στην Ρέαλ.

Στο Μάντσεστερ οι “κόκκινοι διάβολοι” έκαναν υγιεινό περίπατο απέναντι στην Μίλαν και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους “8”. Δύο τέρματα πέτυχε ο Ρούνεϊ (13΄,46΄) και από ένα οι Παρκ (59΄) και Φλέτσερ (88΄) στην εντυπωσιακή εμφάνιση της ομάδας του Άλεξ Φέργκιουσον.