13oC Αθήνα

Αποκλείστηκε η Σέλτικ

Το γκολ του Σαμαρά δεν κράτησε την Σέλτικ στην Ευρώπη
Το γκολ του Σαμαρά δεν κράτησε την Σέλτικ στην Ευρώπη, ΦΩΤΟ REUTERS

Παρά το γκολ του Γιώργου Σαμαρά η Σέλτικ έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων αφού το Αμβούργο κέρδισε την Ραπιντ Βιέννης.

Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στη νίκη της ομάδας του επί της Χάποελ Τελ Αβίβ, ενώ στο 66ο λεπτό αντικαταστάθηκε. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρόμπσον έγραψε το τελικό 2-0. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και το Αμβούργο της Ραπίντ Βιέννης στη Γερμανία και προκρίθηκε μαζί με την ομάδα από το Ισραήλ στην επόμενη φάση.

Στην φάση των “32” θα βρίσκεται και ο Άγιαξ που πέρασε νικηφόρα από την Ρουμανία επικρατώντας της Τιμσοάρα με 2-1. Η δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έκανε την έκπληξη και έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Άντερλεχτ με 1-0.

Όλα ανοιχτά παραμένουν στον τρίτο όμιλο μετά τη νίκη της Βαλένθια επί της Λιλ με 3-1 και την “λευκή” ισοπαλία ανάμεσα σε Σλάβια Πράγας και Τζένοα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια σπουδαία νίκη πέτυχε η Φενέρμπαχτσε επί της Τβέντε στην Ολλανδία αλλά και η Σάλτσμπουργκ επί της Λάτσιο στην Αυστρία.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τιμισοάρα – Άγιαξ 1-2 (2′ Γκόγκα / 8′ Λουΐς Σουάρες, 46′ Πάντελιτς)

Άντερλεχτ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (58′ Σλέπιτσκα)
Βαλένθια – Λιλ 3-1 (3′ και 32′ Χοακίν, 53′ Μάτα / 91′ Μαβουμπά)
Σλάβια Πράγας – Τζένοα 0-0
Σέλτικ – Χαποέλ Τελ-Αβίβ 2-0 (23′ Σαμαράς, 68′ Ρόμπσον)
Αμβούργο – Ραπίντ Βιέννης 2-0 (47′ Γιάνσεν, 53′ Μάρκους Μπεργκ)

Σάλτζμπουργκ – Λάτσιο 2-1 (52′ Αφολαμπί, 78′ Τσόι / 57′ Φότζα)
Λέφσκι Σόφιας – Βιγιαρεάλ 0-2 (37′ Τζουζέπε Ρόσι, 84′ Σένα)

Σέριφ – Στεάουα Βουκουρεστίου 1-1 (83′ Ντιεντιού / 87′ Χουάν Τόχα)

Τβέντε – Φενέρμπαχτσε 0-1 (71′ Λουγκάνο)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Μπενφίκα 1-2 (69′ αυτ. Φελίπε Μενέζες / 46′ Σαβιόλα, 63′ Φάμπιο Κοεντράο)
ΑΕΚ – Έβερτον 0-1 (6′ Μπιλιαλετντίνοβ)