Απολαύστε σε VIDEO τα 53 φετινά γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο

ΦΩΤΟ REUTERS

“Φόρτωσε” όσο κανένας άλλος τα αντίπαλα δίχτυα την φετινή σεζόν. Στην νίκη της Ρεάλ με 8-1 επί της Αλμερία ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε 2 φορές και έγινε έτσι ο 1ος στην Ισπανία που πετυχαίνει 40 γκολ σε μία χρονιά, ενώ έφτασε τα 53 σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ρεκόρ στο πρωτάθλημα Ισπανίας με 38 τέρματα είχαν οι Τέλμο Θάρα (με την Μπιλμπάο την περίοδο 1950-51) και Ούγκο Σάντσες (με την Ρεάλ την περίοδο 1989-1990).

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 53 γκολ φέτος σε όλες διοργανώσεις σε 54 ματς (!) και πέρασε τον Λιονέλ Μέσι που έχει 52. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ της “Βασίλισσας” πέτυχε 41 γκολ για την Πριμέρα Ντιβιζιόν, 7 για το Copa Del Rey και έξι για τοΤσάμπιονς Λιγκ

Το εντυπωσιακό είναι πως έχει πάρει χρυσό παπούτσι και με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έτσι γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου που το καταφέρνει σε δύο διαφορετικά πρωταθλήματα.