Arsenal day

Oι “κανονιέρηδες” του Άρσεν Βενγκέρ επικράτησαν με 3-1 της Τσέλσι  και έπιασαν την Μάντσεστερ Σίτι στην δεύτερη θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι του Λονδίνου ήταν ο Σεσκ Φάμπρεγκας, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και σέρβιρε τα άλλα δύο στους συμπαίκτες του. Η αρχή έγινε στο 44ο λεπτό όταν ο έδωσε στον Σονγκ ο οποίος  με αριστερό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 51′ μετά από λάθος του Εσιέν στο κέντρο, ο Γουόλκοτ έδωσε σε κενό τέρμα στον Φάμπργεγας, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα για το 2-0. Δύο λεπτά μετά, οι Μπλε έκαναν νέο λάθος στη μεσαία γραμμή, με τον Τέρι να πουλάει τη μπάλα.  Ο Φάμπρεγας πάσαρε στον Γουόλκοτ και εκείνος με δεξί δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 μέσα σε ντελίριο στο «Emirates».

Η Τσέλσι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Ιβάνοβιτς μετά από φάουλ του Ντρογκμπά στο 57΄.