“Αυτοκτόνησε” ο Παναθηναϊκός – Έχασε…δικό του ματς και τη διαφορά!

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ για 35 λεπτά, είχε τον έλεγχο του ρυθμού αλλά κατάφερε να χάσει και τη διαφορά (66-60) από τη Μάλαγα και την έβαλε στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Γουίλιαμς “εκτέλεσε” με πέντε τρίποντα την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Κι όμως… κατάφερε να χάσει και τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός είχε σε όλο το ματς τον έλεγχο, προηγήθηκε με 52-58, 7 λεπτά πριν το τέλος όμως έπαθε μπλακ άουτ και η Μάλαγα με επί μέρους σκορ 14-2 όχι μόνο νίκησε, αλλά κάλυψε και τη διαφορά των 5 πόντων που είχε χάσει στο ΟΑΚΑ. Αυτό σημαίνει ότι οι Ισπανοί που έχουν μία νίκη λιγότερη από την ομάδα του Πεδουλάκη, υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας. Το καλό πρόγραμμα που έχει ο Παναθηναϊκός (παίζει και με τις δύο Γερμανικές ομάδες) στις τελευταίες 4 αγωνιστικές σε συνδυασμό με το δύσκολο της Μάλαγα τον καθιστά έτσι κι αλλιώς φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αλλά, πλέον, νιώθει την… ανάσα της ομάδας του Ρέπεσα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στο ματς, σταμάτησε το γρήγορο ρυθμό που πάντα θέλει να δίνει στα παιχνίδια της η Μάλαγα και παρά το ότι στην επίθεση οι επιλογές ήταν λίγες κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη κράτησαν για 4 λεπτά άποντους τους γηπεδούχους και με τα τρίποντα των Μασιούλις και Διαμαντίδη αλλά και το καλάθι του Σχορτσανίτη έφτασαν στο 8-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 της Μάλαγα, με τον Παναθηναϊκό να έχει 8 λάθη στα 11 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η επίθεση δεν λειτουργούσε καλά όμως η άμυνα ήταν εκπληκτική και έτσι ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τη διαφορά των 8 πόντων (15-23) την οποία διεύρυνε κατά 1 (26-35) στη λήξη του ημιχρόνου.

Με σερί των γηπεδούχων ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο αφού ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στην επίθεση και επέτρεψε στη Μάλαγα να τρέξει ένα 7-0 και να μειώσει στους 3 (35-38) και 43-46 λίγο αργότερα.

Ένα τρίποντο του εξαιρετικού, μέχρι εκείνο το σημείο, Ούκιτς η διαφορά ανέβηκε στους 7 (44-51) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (44-53).

Όπως έγινε στις τρεις πρώτες περιόδους έτσι και στην 4η, η Μάλαγα ξεκίνησε δυνατά και έτρεξε νέο σερί 8-0, με τον Ουίλιαμς να σημειώνει τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα μεγάλο τρίποντο του Διαμαντίδη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 6 (52-58).

Το ματς έγινε ντέρμπι αφού ο Παναθηναϊκός έχασε συνεχόμενες επιθέσεις και ο Γουίλιαμς 2 λεπτά πριν το τέλος έκανε, με τρίποντο, το 60-60. Ο ίδιος παίκτης με ακόμη ένα τρίποντο έδωσε προβάδισμα στη Μάλαγα για πρώτη φορά μετά το 6-5!

Ο Γουίλιαμς ήταν σε άλλο πλανήτη και με ακόμη ένα τρίποντο “εκτέλεσε” τον Παναθηναϊκό δίνοντας διαφορά 6 πόντων στην ομάδα του, 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ούκιτς έχασε το ελεύθερο σουτ και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν και τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα:
8-16, 26-35, 44-53, 66-60

Μάλαγα: Σιμόν 9 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Γουίλιαμς 22 (2/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πάνκο (0/5 σουτ), Βιδάλ (3 ριμπάουντ), Ουρτασούν 3 (1/6 σουτ), Καλογουέι 5 (1), Πέροβιτς (3 ριμπάουντ), Βάσκεθ 13 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζόριτς 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Μπράμος (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μασιούλις 15 (4/7 τρίποντα), Ούκιτς 14 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάσμε 6 (2/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Γκιστ 7 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπανκς 2, Σχορτσανίτης 6 (3/4 δίποντα).