Αυτός ήταν Κολοσσός

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Οι Ροδίτες κάνοντας εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο “σκόρπισαν” τον Πανιώνιος επικρατώντας με το εντυπωσιακό 73-49. Σπουδαία νίκη πήρε η Καβάλα κόντρα στην ΑΕΚ.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Κολοσσό που έπιασε το Περιστέρι στην τρίτη θέση. Ο Πατ Καλάθης γιόρτασε τα γενέθλια του παγματοποιώντας ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 14-0 των γηπεδούχων ήταν καθοριστικό αφού από εκεί και μετά ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς.

Δεκάλεπτα: 14-11, 30-31, 51-40, 73-49.

Κολοσσός Ρόδου: Καλάθης 14 (8 ριμπ.), Καυκής 1, Τζόρνταν 6 (4 ασίστ), Πάνος 3 (4 ριμπ.), Ασημακόπουλος 8 (4 κλεψ.), Χαρίσης 7, Τσάμης 12 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Παππάς 12, Γκόλεματς 10, Γεωργαλής.

Πανιώνιο: ΜακΛάουντ 4 (5 ριμπ.), Αθανασούλας 3, Βούγιανιτς 10, Γιαννόπουλος 3, Τσιάρας 5, Μπατής 6 (5 ριμπ.), Καββαδάς, Ιωάννου 7, Ελονού 3 (4 ριμπ., 4 τάπες), Παραγυιός, Μπάρλος 8 (6 ριμπ.).

Στο άλλο σημερινό ματς η Καβάλα αν και δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο ματς, αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 89-86 απέναντι στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 38-45, 64-63, 89-86

Καβάλα: ΜάκΙντος 9, Παλάσιο 23, Κοστόβ 3, Χαφ 3, Στεφανίδης 3, Σίμονς 13, Γιόροβιτς 15, Καραποστόλου 17, Αγγελόπουλος 3

AEK: Καστλ 5, Νικολαΐδης 15, Παπανικολάου 9, Μακ 8, Ντικούδης 9, Αντωνάκης 2, Καλλινικίδης 7, Σπαρκς 6, Γκράντι 25