Τετάρτη, 17 Απρ.

Basketleague Stoiximan: Γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός απ’τη Δόξα Λευκάδας

ΦΩΤΟ intime.gr

Με τρίποντο του Γκριν ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη ενός δραματικού αγώνα ο Ολυμπιακός απέδρασε από τη Λευκάδα, όπου η Δόξα είχε προβάδισμα πέντε πόντων 30” πριν από τη λήξη! Τελικά η ομάδα του Πειραιά νίκησε 95-94!

Οι νησιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απίστευτοι και οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν το τρίποντο του Γκριν ίσως και περισσότερο από την προ πέντε ημερών νίκη τους επί του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός απέφυγε τη μεγάλη ζημιά με δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού στα τελευταία λεπτά κατάφερε να νικήσει την τρομερή Λευκάδα που ήταν μπροστά με +5 (94-89).

Τίποτε δεν… έδειχνε στην αρχή του ματς ότι ο Ολυμπιακός, θα έφθανε κοντά στην ήττα. Ηταν από νωρίς μπροστά στο σκορ (5-10), αλλά η αντίπαλός του, μπροστά στο κοινό της ήταν πολύ επίμονη και κατάφερε να περάσει μπροστά με +3 (22-19).

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (26-26) και στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού και έφυγαν πάλι μπροστά (35-32).

Το ματς συνεχίστηκε με τέτοια διαδοχή στο σκορ και τη Δόξα να απειλεί αν και λίγο πριν από το ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +7 (45-52).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με  +10 (45-55) με τρίποντο του Μάντζαρη και έμοιαζε ικανός να κρατήσει καλή διαφορά στο σκορ (57-69) και έφτασε στο +16 (65-81) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο άστοχος Ολυμπιακός «εξαφανίστηκε» στο τέταρτο δεκάλεπτο από τη Δόξα που με πρωταγωνιστή τον Ντόμπλας μείωσε σε 76-81 και ο Τσαλδάρης ισοφάρισε σε 85-85. Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα 86-85 και έφτασε τη διαφορά στο +5 (94-89) στο 1:22’’ πριν από το τέλος. Ο Έρικ Γκριν… μίλησε τότε. Με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το τελικό 95-94!

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8, Σπανούλης 19 (11ασ), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10, Γκριν 13, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 6, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16, Τσαλδάρης 15, Γουέλς 27, Πεταλωτής, Δεμερτζής 3, Γεωργάκης, Ψαθάς, Ρόμπινσον 8.