“Δάγκωσε” στο δεύτερο ημίχρονο τον Παναθηναϊκό η… ρωσική αρκούδα

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για τη φετινή Ευρωλίγκα, αφού και χωρίς τον τραυματία Κιριλένκο επικράτησε εύκολα με 91-75 του Παναθηναϊκού, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, σημείωσαν 49 πόντους σε 20 λεπτά αλλά στο δεύτερο δεν… εμφανίστηκαν στο παρκέ.

Οι Ρώσοι έχοντας μπροστάρηδες τους Σβεντ, Κρίστιτς, Χριάπα αλλά και τον Τεόντοσιτς που μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι της ομάδας του, τελείωνοντας τον αγώνα με 10 ασίστ, έτρεξαν ένα σερί 14-0 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Οι πράσινοι είχαν περιορισμένες λύσεις στην επίθεση, κακή λειτουργία στην άμυνα και φυσιολογικά υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Ο Βουγιούκας με 17 πόντους ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού, αλλά μόνος του δεν μπορούσε να παλέψει με τα… θηρία της ΤΣΣΚΑ. Η περιφέρεια των πράσινων ήταν σε κακή ημέρα και χαρακτηριστικό είναι ότι ο Διαμαντίδης τελείωσε το ματς με 7 πόντους και μόλις 1/7 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-49, 75-63, 91-75

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 4 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Λαβρίνοβιτς 3 (4 ριμπάουντ), Σισκάουσκας 10 (4/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κρίστιτς 17 (9/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Σβεντ 16 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Καούν 8 (3/3 σουτ), Χριάπα 16 (5/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρμπανόφ 5 (5 ριμπάουντ), Γκόρντον 12 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ).

Παναθηναϊκός: Μάριτς 2, Μπατίστ 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λόγκαν 7 (3/8 σουτ), Σάτο 7 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 7 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βουγιούκας 17 (4/6 σουτ), Ν. Καλάθης 9 (2/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (3/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γιασικεβίτσιους 4 (2/3 σουτ)