Δια περιπάτου αγκάλιασε την πρωτιά ο Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας τους Μπουρούση, Τεόντοσιτς και Σπανούλη σε μεγάλη ημέρα πέρασαν εύκολα από το Βέλγιο, επικρατώντας της Σαρλερουά με 80-67 και πλέον χρειάζονται μία νίκη κόντρα στη Ρόμα για να πάρουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, είχε τον έλεγχο του ρυθμού αλλά και του σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Ο Γιάννης Μπουρούσης πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, τελειώνοντας το με 15 πόντους και τέλεια ποσοστά.

Η χαλάρωση της δεύτερης περιοδου δεν κράτησε πολύ και ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος με 8 πόντους στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τεόντοσιτς ανέλαβε δράση είτε μοιράζοντας εκπληκτικές ασίστ είτε σκοράροντας από την περιφέρεια.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 24 πόντους και το μόνο που κατάφερε η Σαρλερουά ήταν να τρέξει ένα σερί 11-0 και να μειώσει στο τέλος το σκορ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρόμα στο ΣΕΦ και με νίκη εξασφαλίζει την πρώτη θέση του ομίλου, χωρίς να ενδιαφέρεται για τα άλλα αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-61, 67-80

Σαρλερουά: Χιλ 13 (2), Γκομίς 12 (2), Μπρόιλες 4, Χάμιλτον 4, Ράιτ 6, Γκριν 5 (1), Ρίντικ 2, Τζέιντιν, Μάλετ 16 (2), Ιαρότσεβιτς, Μπέγκιν 1, Σαντιάγκο 4.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 7 (1), Νεστέροβιτς 7 (11 ριμπ.), Σπανούλης 18 (1τρ. 6 ασιστ), Μπουρούσης 19 (3), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 2, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 16 (2τριπ. 4 ασίστ), Χαλπερίν 7 (1), Λούκας.