Τρίτη, 7 Μαΐ

Διαμαντίδης για…φίλημα – Και τώρα η Ρεάλ για τον Παναθηναϊκό

Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να κάνει σπουδαία εμφάνιση (6/8 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-59 του Πανελευσινιακού και πλέον σκέφτεται μόνο τον αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο από τον Πανελευσινιακό ο οποίος προσπαθεί να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να φτάσουν σε μία εύκολη νίκη που του δινει την κατάλληλη ψυχολογία για το κρίσιμο ματς με την Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Ο Διαμαντίδης σταμάτησε στους 20 πόντους με 6/8 τρίποντα ενώ ο Ξανθόπουλος μοίρασε 10 ασίστ και έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59, 59-77

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7(1), Παπανικολάου 2, Δημάκος 3(1), Γκίμπσον, Μαγκουνής 15(3), Λιακόπουλος 3(1), Δεληγιάννης, Τσιάκος 4(1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4, Εζούκου 14

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9(1), Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3 (8 ριμπ.), Διαμαντίδης 20(6), Γκιστ 13(1), Μπανκς 5(1), Ξανθόπουλος 6 (10 ασίστ), Σκορδίλης, Γιαννόπουλος 7(1)