Έκανε την έκπληξη η Χαρτς – Εκτός τελικού η Σέλτικ

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Χαρτς έκανε την μεγάλη έκπληξη στον ημιτελικό του κυπέλλου Σκωτίας, καθώς νίκησε με 2-1 την Σέλτικ μέσα στο “Χάμπντεν Παρκ” και προκρίθηκε στον τελικό του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την Χιμπέρνιαν.

Οι “καρδιές” άνοιξαν το σκορ στο 47′ με τον Ρούντολφ Σκάτσελ και ο Γκάρι Χούπερ απάντησε στο 87′, όμως το ματς δεν πήγε στην παράταση.

Και εκεί που όλοι πίστευαν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση ήρθε το γκολ του Μπίτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να στείλει την Χαρτς στον τελικό του Κυπέλλου.

Εκεί περιμένει από το Σάββατο η Χιμπέρνιαν, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Αμπερντίν.

Να τονίσουμε πως ο Γιώργος Σαμαράς ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων και αντικαταστάθηκε στο 60΄ από τον Άντονι Στόουκς.

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Λούστιγκ, Κέλβιν Γουΐλσον, Λούβενς, Μουλγκρού, Σκοτ Μπράουν, Κι Σιουνγκ-Γούενγκ, Κόμονς, Τζο Λέντλεϊ, Σαμαράς, Χούπερ.

ΧΑΡΤΣ: Τζέιμι ΜακΝτόναλντ, ΜακΓκόβαν, Ζαλιούκας, Γουέμπστερ, Γκρέιντζερ, Μπαρ, Ίαν Μπλακ, Σκοτ Ρόμπινσον, Ντράιβερ, Σκάτσελ, Στέφεν Έλιοτ.