13oC Αθήνα

Έλληνες… εξωτερικού: Τρία γκολ, μία ασίστ και πολλές καλές παρουσίες

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Τρία γκολ, ήταν ο απολογισμός της ελληνικής παρουσίας στα γήπεδα του κόσμου. Από την Ευρώπη, στην Αμερική και την Ασία. Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα), Νίκος Καρέλης (Γκενκ) και Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν) σημείωσαν τα τρία «ελληνικά» τέρματα.

Πολλοί από τους ποδοσφαιρικούς «μετανάστες» μας, ξεχώρισαν για την απόδοσή τους, ανάμεσά τους, Μανωλάς (Ρόμα), Καρνέζης (Ουντινέζε) αλλά και ο Μαυρίας (Καρλσρούη) που πιστώνεται την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του.

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Σουόνσι.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα (2-1) από την Κάρντιφ.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 86 στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σαμούντιο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Ηταν στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Βέρντερ Βρέμης.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 85, στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Φράιμπουργκ.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Πέρασε αλλαγή στο 83 στη θέση του Χόφερ, στην εκτός έδρας νίκη (0-2) με τη Βιτσμπουργκερ Κικερς.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Εδωσε ασίστ στο πρώτο γκολ της Καρλσρούης στην εκτός έδρας νίκη (0-2) με την Βιτσμπουργκερ Κικερς. Αντικαταστάθηκε στο 75.
Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Ηταν στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Καρλσρούη.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65, στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Φορτούνα Κολονίας.
Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εξαιρετικός στην νίκη (4-1) της Ρόμα επί της Παλέρμο.
Oρέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλός, στην εντός έδρας νίκη (3-1) της Ουντινέζε απέναντι στην Πεσκάρα.
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ισοπαλία (1-1) με την Σασουόλο.
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Παρακολούθησε από τον πάγκο την ισοπαλία (1-1) με την Σασουόλο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα (3-5) από την Φιορεντίνα, έγινε αλλαγή στο 53.
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (3-0) επί της Τραπάνι.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Στον πάγκο, στην ισοπαλία (1-1) με την Βίρτους Εντέλα.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Φότζα.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (4-1)από την Φότζα.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε αλλαγή στο 90 στην εκτός έδρας νίκη (2-4) επί της Μετς.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Με το 6ο του γκολ την τρέχουσα σεζόν, η Γκενκ νίκησε (1-0) την Σεντ Τρούιντεν. Μπήκε αλλαγή στο 78 και σκόραρε δέκα λεπτά αργότερα.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Πέρασε αλλαγή στο 74 λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Σαρλερουά.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Στον πάγκο, στην ισοπαλία (2-2) με την Οστάνδη.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Σημείωσε το δεύτερο γκολ στη νίκη (2-0) επί της Μουσκρόν. Αντικαταστάθηκε στο 74.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Ουτρέχτη.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Πέρασε αλλαγή στο 90, στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Γκόου Αχέντ Ινγκλς.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Πέρασε αλλαγή στο 90 στην εκτός έδρας νίκη (0-2)επί της Εξέλσιορ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πέτυχε το 4ο του γκολ στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, ανοίγοντας το δρόμο της νίκης (0-2) για την Μπενφίκα επί της Μπελενένσες. Αντικαταστάθηκε στο 75.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός στην ισοπαλία (1-1) με την Βιτόρια Σετούμπαλ, αντικαταστάθηκε στο 79.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Πέρασε αλλαγή στο 72, στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Λωζάνης.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μάτερσμπουργκ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Ζούμπιλο Ιβάτα): Στον πάγκο, στην εκτός έδρας ισοπαλία(1-1) με την Ναγκόγια.

ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F):Βασικός στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Γκουάν. Αντικαταστάθηκε στο 71.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Πέρασε αλλαγή στο 77, στη νίκη (2-0) επί της Φορτ Στράικερς.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Αλ Νασρ.
Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Εκτός αποστολής.