“Εμφραγμα” στο 92΄

Το γκολ του Βέλλιου που έδωσε τον βαθμό στον Ηρακλή ,ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Το γκολ του 17χρονου Βέλλιου στις καθυστερήσεις υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην δεύτερη φετινή του απώλεια στο πρωτάθλημα.

Ο Μαρέσκα είχε ανοίξει το σκορ στο 40ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και ενώ είχε προηγηθέί προσπάθεια του νεαρού Φετφατζίδη.

Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά πήρε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 80ο λεπτό, γκολ του Μήτρογλου ακυρώθηκε ως οφσάιντ και πενετε λεπτά αργότερα προσπάθεια του Ντουντου σταμάτησε στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ήρθε η τιμωρία για τους ερυθρόλευκους με τον  17χρονο Βέλλιο, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 81ο λεπτό, να εκμεταλεύεται την σέντρα του Γιαννούλη και να κάνει με πλασέ το τελικό 1-1.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο σκόρερ του γηραιού, Απόστολος Βέλλιος.

Ολυμπιακός (Ζίκο): Nικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Ζεβλάκοφ, Μπράβο, Φετφατζίδης, Ντουντού, Α.Παπαδόπουλος, Μήτρογλου, Νικλητσιώτης, Μαρέσκα (68′ Λεντέσμα).

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Ντιέ (51′ Hλιάδης), Επστάιν, Παπαστεργιανός, Κατσαμπής, Γιαννούλης, Ντίκα, Μιλάνο (59′ Κονέ), Γιάντσης.