Έπαιξε με τη… φωτιά – Ο Γκερέιρο “καθάρισε” για την ΑΕΚ

Το γκολ-φάουλ του Ροτζερ Γκερέιρο έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη (1-0) κόντρα στον Πανιώνιο και φαίνεται πως απομακρύνει… τον εφιάλτη της Β’ Εθνικής. Ο Κατίδης νικήθηκε από τον Περιστερίδη σε πέναλτι, ενώ νωρίτερα ο Καμπάνταης είχε δοκάρι. Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο σκόρερ στο ημίχρονο

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση που έδωσε το δικαίωμα στον κακό Πανιώνιο να φτάσει κοντά στην ισοφάριση, ενώ δεν ευστόχησε και σε εκτέλεση πέναλτι.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο ματς με σκοπό να κρατήσει στην κατοχή της την μπάλα και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Ο Πανιώνιος απ’ την άλλη έδειξε να μην… πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο, να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και να κοιτάζει περισσότερο την άμυνα του. Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων είχε σαν αποτέλεσμα να επισκέπτονται συχνά την εστία του Περιστερίδη. Σε μία από αυτές τις στιγμές (12′) ο Πετρόπουλος κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο και ο Γκερέιρο ωραία εκτέλεσε φάουλ για το 1-0.

Η Ένωση συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, με τους Γκερέιρο και Πετρόπουλο να έχουν… κέφια και τους “κυανέρυθρους” να κάνουν απανωτά λάθη τις ελάχιστες στιγμές που προσπάθησαν να περάσουν τη σέντρα και να πλησιάσουν τα καρέ του Κωσταντόπουλου. Παρόλο που η απόδοση των “κιτρινόμαυρων’ έπεσε στην συνέχεια, οι Νεοσμυρνιώτες δεν έδειξαν ικανοί να απειλήσουν. Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με μία δυσάρεστη είδηση για τον Λίνεν, αφού ο Γκερέιρο έγινε αναγκαστική αλλαγή (τραυματίστηκε στο γόνατο – κάκωση έξω μηνίσκου).

Ο Πανιώνιος κέρδισε… μέτρα με την αρχή της επανάληψης (φάνηκε η απουσία του Γκερέιρο στο κέντρο της Ένωσης), δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία στο 52′, ενώ είχε δοκάρι στο 71′ με τον Καμπάνταη. Η ΑΕΚ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να “καθαρίσει” το ματς στο 84΄, όταν ο Σταματής κέρδισε το πέναλτι από τον Περιστερίδη, αλλά ο πορτιέρε του Πανιώνιου διόρθωσε το λάθος του, αποκρούοντας την εκτέλεση του Κατίδη.

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κουτρουμπής, Μπουγαΐδης, Τσουμάγκας, Μητρόπουλος, Φέτσης, Κορδέρο, Γκερέιρο, Φούντας (Σταματής 68′), Πετρόπουλος, Τσουκαλάς
ΟΦΗ (Πετράκης): Περιστερίδης, Αυλωνίτης, Καμπάνταης, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Σάμαρης, Ντούνης, Κούρντι, Τόσκας, Κοντοχρήστος, Παναγιωτούδης