Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν υπερβολικά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ και λίγο έλειψε να υποστούν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αφού οι 15 πόντοι του πρώτου μέρους εξανεμίστηκαν στην τρίτη περίοδο και αν ο ΠΑΟΚ απέφευγε τα λάθη στο τέλος θα μπορούσε να φύγει με το “διπλό” από το ΣΕΦ

Την κρίσιμη ώρα μίλησε ο Μπουρούσης που με τρίποντο έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Παπαλουκάς, Μπουρούσης, Σπανούλης, Τεόντοσιτς και Νεστέροβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη ο Μάρσαλ έκανε απίστευτη εμφάνιση τελειώνοντας το ματς με 33 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 51-36, 69-64, 89-82

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10 (5ασ.), Νεστέροβιτς 12, Λούκας 4, Σπανούλης 13, Μπουρούσης 15 (1), Κέσελ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 3 (1), Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 4, Τεόντοσιτς 11 (3), Κατσίβελης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 33 (3), Αράπης, ΜακΓκραθ 17 (3), Αποστολίδης, Δέδας 1, Ντόζιερ 13 (1), Γκρέι, Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 2, Καλλές, Γκετσέφσκι 5, Καλαμπάκας

“Πέταξε” το Περιστέρι στη Νέα Σμύρνη

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πανιώνιο που ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6.75. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τελικά στη νίκη με 66-61, ρεφάροντας την ήττα από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-28, 45-47, 61-66

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μακ Λίοντ 5(1/6 τρίποντα), Αθανασούλας, Βούγιανιτς 5(1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3(1), Τσιάρας 26 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 4, Σαρικόπουλος, Ελονού 5, Παραγιός 6, Μπάρλος 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 5, Κινγκ 15 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 8 (2/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Α. Μάντζαρης, Σκοτ 8(2), Τσιάκος 6, Πέτρουλας 2, Σένσλι 4, Λούμπι 6, Μότσνικ 12 (2/2 δίποντα, 8/10 βολές).