Επεισοδιακή νίκη του Ολυμπιακού

Μεγάλης έκτασης επεισόδια έγινα έξω από το Γ. Καραϊσκάκης, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελευταία ενημέρωση: 18.04.2010 | 21:04
Πρώτη δημοσίευση: 18.04.2010 | 21:04

Σε ένα ματς που τα είχε όλα οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 2-1 του Άρη και θα ξεκινήσουν με 4 βαθμούς τα πλέι οφ. Επεισόδια έξω από το γήπεδο μεταξύ οπαδών και αστυνομίας που οδήγησαν σε εννιάλεπτη διακοπή του αγώνα. Δύο τραυματίες από τα επεισόδια.

Δείτε τα επεισόδια στο Γ. Καραϊσκάκης και στο ΟΑΚΑ

Παρέμβαση του Πατέρα για τα επεισόδια

Αν και ο αγώνας ήταν πραγματικά συγκλονιστικός στο Γ. Καραϊσκάκης εντούτοις στιγματίστηκε από κάποιους αναγκέφαλους που δημιούργησαν μεγάλης έκτασης επεισόδια έξω από το γήπεδο.

Οπαδοί και αστυνομικές δυνάμεις συνεπλάκησαν για αρκετή ώρα με αποτέλεσμα υλικές ζημιές ενώ έγινε και μεγάλη χρήση χημικών. Λόγω των δακρυγόνων το ματς διακόπηκε για περίπου εννιά λεπτά.

Από τα επεισόδια τραυματίστηκε ένας αστυνομικός και ένας πολίτης που μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο χωρίς να βρίσκονται σε κίνδυνο. Ο πολίτης έχει εγκαύματα από μολότοφ που πέταξαν ανεγκέφαλοι.

Στα αγωνιστικά μετά τη διακοπή το ματς ήταν συγκλονιστικό. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με τον Ζεβλάκοφ στο 33' μετά από εξαιρετική σέντρα του Όσκαρ.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Άρης πάντως δεν το παράτησε το ματς και στο 40' ο Τζόνσον ανατράπηκε από τον Πάρντο μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και απέβαλε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάλβο που νίκησε τον Κόβατς και έφερε το ματς στα ίσα.

Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Πάντος έκανε ίσως την εντυπωσιακότερη ενέργεια της καριέρας του, πέρασε τέσσερις παίκτες του Άρη και κέρδισε πέναλτι άπό μαρκάρισμα του Γκιάρο. Ο Μαρέσκα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν αφού στο 55' ο Αράνο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Όσκαρ.

Από εκεί και μετά χάθηκαν εκατέρωθεν σπουδαίες ευκαιρίες όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς τα πλέι οφ, έναντι 3 του ΠΑΟΚ, 1 της ΑΕΚ και κανενός του Άρη.

Ολυμπιακός: Πάρντο, Πάντος (84' Γκαλίτσιος), Κ. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Ντομί, Μαρέσκα, Γ. Παπαδόπουλος (42' Κόβατς), Τοροσίδης, Όσκαρ, Λούα Λούα, Ντιόγο (35' Λεονάρντο).

Άρης: Σηφάκης, Αράνο, Κουλουχέρης, Ρονάλντο, Βανγκέλι, Φερνάντες, Πρίττας, Κάλβο, Χαβίτο, Μεριέμ (56' Κόκε), Τζόνσον (61' Αραβίδης).