Επέστρεψε από την “κόλαση” η ΑΕΚ – Πήρε το “Χ” από τον Αστέρα

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η ΑΕΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Φορτούνης στο 80′ έκανε το 0-2 αλλά με δύο καταπληκτικά γκολ του Τζιμπούρ και του Μπλάνκο, “έσωσε” την παρτίδα και πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας από έναν εκπληκτικό Αστέρα Τρίπολης. Δικαίως διαμαρτύρεται για τρεις φάσεις πέναλτι η ΑΕΚ.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Αστέρας μπήκε φουριόζος στο ματς, είχε τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα 15 λεπτά τοκαι έφτασε δύο φορές με αξιώσεις στην εστία του Αραμπατζή.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Έχασε σημαντικές ευκαιρίες με κυριότερη το δοκάρι του Μπερνς στο 21′.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μανωλάς βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Λαδάκη αλλά ο Κουκουλάκης δεν έδωσε το πέναλτι.

Η Ένωση έριξε και πάλι ταχύτητα, ο Αστέρας βγήκε μπροστά και αφού πρώτα προειδοποίησε με τα σουτ του Ροτζέριο, κατάφερε να προηγηθεί με το εκπληκτικό γκολ του Αράς στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει όσο το δυνατόν νωρίτερα αλλά αυτό δεν έγινε.

Στο 49′ υπάρχουν δύο φάσεις που ο Κουκουλάκης έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της Ένωσης. Αρχικά σε μαρκάρισμα του Σκόκο από τον Ρουμπίλ και στη συνέχεια της φάσης όταν ο Αράς τράβηξε τον Γκέντσογλου μέσα στην περιοχή αλλά ο ρέφερι υπέδειξε φάουλ.

Η ώρα πέρναγε και το γκολ δεν ερχόταν για την ΑΕΚ. Ο Μπάγεβιτς έβαλε Λυμπερόπουλο, Λεονάρντο στη θέση των Μπερνς και Λαγού κάνοντας πολύ επιθετικό το σχήμα.

Αυτό επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν χώρους και στο 63′ άγγιξαν το 0-2. Ο Ροτζέριο έβγαλε μόνο του τον Ρουμπίλ ο οποίος πλάσαρε αλλά στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αραμπατζή.

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ντεγκρά, ενώ ήταν ευάλωτη πίσω,. Αυτό φάνηκε και στο 81′ όταν ο Φορτούνης με εκπληκτικό σουτ έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στον Αστέρα.

Άμεση απάντηση για την Ένωση με τον μόνιμο σκόρερ της φέτος, τον Ράφικ Τζιμπούρ που με κεφαλιά έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σκόκο να σημειώσει ένα καταπληκτικό τέρμα και να φέρει το ματς στην ισορροπία.

Εκπληκτικό σε εξέλιξη το ματς που ολοκληρώθηκε μέσα σε χλιαρές αποδοκιμασίες από τους φίλους της ΑΕΚ.

Η Ένωση έφτασε στους 4 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Πατσατζόγλου, Νασούτι, Μανωλάς, Τζεμπούρ, Μάκος, Μπλάνκο (77′ Έντερ), Λαγός, Μπερνς (55′ Λεονάρντο), Σκόκο, Γκέντσογλου

Αστέρας Τρίπολης: Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης, Κερ (93′ Κονσεϊσάο), Ρούμπιλ, Αράς (68′ Φορτούνης), Ροτζέριο (84′ Ριμκεβίτσιους)