Τρίτη, 23 Απρ.

Έπιασε κορυφή η Ραπίντ Βιέννης

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ του Γιουρόπα επικράτησε με 2-0 της Σάλτσμπουργκ εκτός έδρας και την έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Europa League προηγήθηκε στο 26ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Άλαρ, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Βάλκε σε δυνατό σουτ του Χόφμαν.

Οι γηπεδούχοι αφενός δεν ήταν στη μέρα τους και αφετέρου έπεσαν πάνω σε μία πολύ αξιόμαχη ομάδα που πάλευε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Όταν, μάλιστα, ο Γκρόζουρεκ έκανε το 2-0 (με ωραίο σουτ στο 76′), η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των πρωτευουσιάνων.

Η τελευταία ελπίδα της Σάλτσμπουργκ για αποφυγή της ήττας χάθηκε στο 80ό λεπτό, όταν ο Σοριάνο αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κούλοβιτς.

Η σύνθεση της Ραπίντ: Κένινγκσόφερ, Ζόνλαϊτνερ, Σίμπελσπέργκερ, Γκέρσον, Χόφμαν, Κούλοβιτς, Μπουργκστάλερ (70′ Γκρότσουρεκ), Σράμελ, Πράγκερ, Αλαρ (85′ Χάικινεν), Μπόιντ (71′ Τριμέλ).