14oC Αθήνα

Έρευνα της FIFA για το αν ήταν “στημένο” το Νιγηρία – Αργεντινή (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Το φιλικό ματς ολοκληρώθηκε στο 98′ αν και ο νικητής είχε κριθεί από νωρίς μιας και η Νιγηρία ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0. Ο ρέφερι έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στην Αργεντινή η οποία σκόραρε μειώνοντας στο τελικό 4-1. Η FIFA αντιλήφθηκε ότι παίχτηκαν μεγάλα ποσά προς το τέλος του ματς στο ότι θα έμπαινε κι άλλο γκολ. Πράγμα που έγινε.

Η Daily Telegraph αναφέρει ότι η FIFA έχει σοβαρές υποψίες για την αναμέτρηση Νιγηρία – Αργεντινή. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 4-1 αλλά αυτό που προκάλεσε έκπληξη είναι το ότι ο διαιτητής κράτησε 8 λεπτά καθυστερήσεις σε φιλικό ματς που είχε ήδη κριθεί.

Και σαν να μην έφτανε αυτό έδωσε και ανύπαρκτο πέναλτι στην Αργεντινή το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μποσέλι και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Παγκόσμια Ομοσπονδία ξεκίνησε έρευνα διότι προς το τέλος του ματς παίχτηκαν μεγάλα ποσά στο ότι θα μπει κι άλλο γκολ, κάτι που έγινε με τον πλέον “ύποπτο” τρόπο.