Ερυθρόλευκο… πάρτι πρόκρισης – Ο Ολυμπιακός “σκόρπισε” την Κάχα Λαμποράλ

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη Βιτόρια, νίκησε άνετα με 89-72 την Κάχα Λαμποράλ και έβαλε τέλος στις αμφιβολίες πρόκρισής του στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στηρίχτηκαν στην άμυνα τους και ξεδίπλωσαν το επιθετικό τους ταλέντο.

Με πρωταγωνιστές τους Χάινς, Πάουελ (έκανε το καλύτερο ματς του με τον Ολυμπιακό με 12 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ), Σπανούλη και την πολύτιμη βοήθεια των Πρίντεζη, Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Στο μόνο διάστημα που η Κάχα Λαμποράλ απείλησε τους “ερυθρόλευκους” ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο και στα μέσα του τρίτου όταν κάλυψε διαφορά 10 πόντων, μειώνοντας στους 3. Εκεί ήρθε ο Χάινς από τον πάγκο και με προσωπικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη του Ολυμπιακού αφού βρήκε λύσεις και έξω από τα 6.75. Η διαφορά εκτοξεύτηκε  στο +20 και η σεμνή τελετή ουσιαστικά τελείωσε.

Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στις 4 νίκες, όσες έχει και η Αναντολού Εφές, ενώ Αρμάνι και Τσεντεβίτα είναι δύο νίκες πίσω. Έτσι η πρόκριση έχει ουσιαστικά εξασφαλιστεί και πλέον ο Ολυμπιακός θέλει να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89