Έτσι δε…Χάινς! – Διπλό πρόκρισης για τον Ολυμπιακό στη Ρωσία

Ο κακός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε να χάνει ακόμα και με -13 πόντους αλλά με πρωταγωνιστές τους Χάινς και Σπανούλη δραπέτευσε με τη νίκη από την “παγωμένη” Μόσχα με 87-82, υποχρεώνοντας την Χίμκι στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (87-82) στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Χίμκι στη Ρωσία και κατάφερε να δώσει τέλος στο εντός έδρας αήττητο δύο χρόνων της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις (9/9 νίκες φέτος).

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισορροπήσουν σταδιακά το παιχνίδι απέναντι στην Χίμκι, μετα το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο και πήραν μία νίκη που του καθιστά φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.
Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 0/11 τρίποντα μέχρι το 24΄, αλλά τελείωσαν το ματς με 7/22. Ο Χάινς ήταν συγκλονιστικός και πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους μαζί με τον Σπανούλη που πέτυχε κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Παρά τη νίκη ο Γιώργος Μπαρτζώκας οφείλει να προβληματιστεί για το… πάρτι που έκαναν κάτω από τα καλάθια οι ψηλοί της Χίμκι και την κακή άμυνα, κυρίως, πάνω στον Πλάνινιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 13 ασίστ.