Eurocup: Πέταξε τεράστια ευκαιρία η “λαβωμένη” ΑΕΚ

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Η Ένωση έκανε για 20 λεπτά την καλύτερη της φετινή εμφάνιση στο Eurocup, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξένειμε από δυνάμεις κόντρα στη Νίζνι και ηττήθηκε στο Νόβγκοροτ με 86-79, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο “Last 32”. Δεν αγωνίστηκε κόντρα στους Ρώσους ο Μαυροκεφαλίδης, που απέκτησε πρόβλημα στην προθέσμανση.

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, η ελλιπής ΑΕΚ δεν άντεξε στη Ρωσία και γνώρισε την ήττα 86-79 από τη Νίζνι Νόβγκοροντ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του EuroCup.

Η Ένωση, που έχασε λίγο πριν το εναρκτήριο τζάμπολ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε για να είναι έτοιμος για τον αγώνα της Κυριακής με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ), γνώρισε την τέταρτη ήττα της και πλέον πάει για “τελικό” πρόκρισης την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ, απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Σημειώνεται πως η ΑΕΚ είχε έλλειψη και στη θέση του “1”, καθώς Κούπερ και Άρμστεντ δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής μέχρι το τέλος της πρώτης φάσης του Eurocup.

Κορυφαίοι, για τους “κιτρινόμαυρους” οι Δημήτρης Μαυροειδής με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και Μαλίκ Χέρστον με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Βίκτορ Ραντ με 21 πόντους έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, που δεν κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (87-70).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79

Νίζνι: Ρουντ 21, Ζαριάζχο, Ίβλεφ 9, Αντόνοφ 11, Μαχάλμπασιτς 8, Κχβοστόφ 5, Μπερζίνς 12, Στρεμπκόφ 15, Κιρντιάτσχκιν 5.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 15, Μιλόσεβιτς 10, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26.