European League: Αντέδρασε η Εθνική, πήρε ρεβάνς από Τουρκία

ΦΩΤΟ volleyball.gr

Μεγάλη εμφάνιση και ανάλογης σημασίας νίκη σημείωσε η Εθνική Γυναικών, που ανασυντάχθηκε πολύ γρήγορα μετά την ήττα την Πέμπτης (0-3) και επιβλήθηκε -ύστερα από μεγάλο ντέρμπι- της Τουρκίας με 3-1, στο “Χαλκιοπούλειο” γυμναστήριο της Λαμίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σαφώς καλύτερη εικόνα συγκριτικά με το χθεσινό ματς και πήρε το πρώτο σετ.

Η Τουρκία όμως ισοφάρισε στα σετ (1-1), αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο τέταρτο. Η Ελλάδα -που ήταν μπροστά σα σετ με 2-1- βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14-17 στο 4ο, όμως με μια εκπληκτική αντεπίθεση ισοφάρισε στο 20-20 και προηγήθηκε 23-20.

Οι Τουρκάλες πήραν ξανά τα ηνία, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν τις Ελληνίδες που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωπαϊκή Λίγκα.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-22, 26-24