Έβγαζαν “φωτιές” οι Δράκοι – Εκπληκτικό τρεμπλ η Πόρτο

ΦΩΤΟ REUTERS.
Οι παίκτες του Βίγιας Μπόας μετέτρεψαν σε περίπατο τον τελικό του κυπέλλου Πορτογαλίας, “διέλυσαν” με 6-2 την Γκιμαράες και πανηγύρισαν το δεύτερο τρεμπλ της ιστορίας τους.
Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο φιναλίστ ήταν δεδομένη αλλά κανείς δεν περίμενε ότι η Πόρτο θα έκανε τέτοιο πάρτι.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ για τους Δράκους, όμως ο Αλβάρο Περέιρα με αυτογκόλ έδωσε την ευκαιρία στην Γκιμαράες να ισοφαρίσει το ματς. Εκ νέου προβάδισμα για την Πόρτο έδωσε ο Βαρέλα στο 21′, ενώ ο Εντγκαρ Σίλβα ισοφάρισε 2 λεπτά αργότερα.

Η Πόρτο μάλλον θύμωσαν μετά τη δεύτερη ισοφάριση και σκόραραν τρεις φορές μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Ρολάντο, Χουλκ και Ροντρίγκες έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του τελικού.

Ο Ροντρίγκες στο 73′ ολοκήρωσε το δικό του χατ-τρικ και το θρίαμβο της ομάδας του. Η Πόρτο πανηγύρισε το 16ο κύπελλο της ιστορίας της και το δεύτερο τρεμπλ της μετά από αυτό που είχε πετύχει το 2002/03 επί Μουρίνιο.