Ευκαιρία να γίνει… χρυσή – Στον τελικό η Κροατία

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η “χρβάτσκα” επιβλήθηκε με 7-5 του Μαυροβουνίου και έχει την πρώτη της ευκαιρία μετά την Ατλάντα (1996), προκειμένου να κατακτήσει το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Ράτκο Ρούκιτς μετέτρεψε σε περίπατο και τον ημιτελικό του τουρνουά υδατοσφαίρισης ανδρών και με 7-5 επί του Μαυροβουνίου πήρε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία ή την Ουγγαρία.

Οι Κροάτες ήταν κυρίαρχοι του αγώνα και προηγήθηκαν 5-1 στο ημίχρονο. Οι όποιες προσπάθειες των παικτών του Μαυροβούνιου περιορίστηκαν στη μείωση του σκορ στην τελευταία περίοδο.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η ομάδα πόλο της Κροατίας κατακτά Ολυμπιακό μετάλλιο, καθώς τα είχε καταφέρει και το 1996 στην Ατλάντα. Τότε ήταν ασημένιο, καθώς στον τελικό είχε ηττηθεί 5-7 από την Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-0, 2-2, 0-2