Σάββατο, 27 Απρ.

“Φάντασμα” η Εθνική έχασε εύκολα από την Τουρκία, 65-76

ΦΩΤΟ REUTERS
Η τραγική εικόνα της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας επέτρεψε στην… παρέα του Ιλιασόβα να κάνει πλάκα στο δεύτερο ημίχρονο και να στείλει την Ισπανία στον δρόμο της Εθνικής. Δείτε το βίντεο.

Το LIVE του αγώνα
Η Τουρκία δεν συγχώρησε την τρίτη σερί άσχημη εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και με τον Ιλιασόβα σε μεγάλη μέρα μετέτρεψε το ντέρμπι του 3ου ομίλου σε υγιεινό περίπατο.

Στηριζόμενη στους Μπουρούση και Σχορτσιανίτη η Εθνική πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με τους Τούρκους να προηγούνται με 41-39. Ο Ιλιασόβα που έκανε απίστευτο παιχνίδι και στο 32’ είχε 6/6 τρίποντα έκανε… πάρτι απέναντι σ’ όλους τους ψηλούς της ελληνικής ομάδας, ενώ ο Τάνιεβιτς αποδείχτηκε πως είχε διαβάσει εκπληκτικά το παιχνίδι, μη διστάζοντας να χρησιμοποιήσει σχήματα με τέσσερις ψηλούς και τον Τούρκογλου στη θέση “2”.

Η Ελλάδα απέτυχε στην άμυνα, αλλά απέτυχε και στην επίθεση από το 25’ και μετά. Η τουρκική ζώνη έπνιξε τους διεθνείς μας που έβλεπαν σαν… κλειδαρότρυπα το αντίπαλο καλάθι κι έφταναν πολλές φορές στο σημείο να εκδηλώνουν επίθεση στο τέλος των 24’’. Είναι χαρακτηριστικό πως η Εθνική τελείωσε το ματς με 10/33 τρίποντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 18 πόντους. Το τελευταίο ξέσπασμα ήρθε με τον Καλάθη να δίνει ώθηση σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ 11-1 να μειώνει η Ελλάδα στους 8 (65-73). Δεν υπήρχε όμως συνέχεια. Τα τρίποντα δεν μπήκαν ποτέ και οι Τούρκοι πανηγύρισαν νίκη-πρωτιάς εν μέσω αποθέωσης με 76-65.

Την ίδια ώρα η Λιθουανία έκανε την μεγάλη έκπληξη επικρατώντας της Ισπανίας με 76-73, και είναι πολύ πιθανό η Ελλάδα να αντιμετωπίσει στο πρώτο νοκ-άουτ τους πρωταθλήτες Ευρώπης.

Δεκάλεπτα: 15-22, 39-41, 51-65, 76-65

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας, Μπουρούσης 15 (3), Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 5 (1), Κακλάθης 6, Φώτσης 7 (1), Περπέρογλου 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2), Καϊμακόγλου 6 (2), Σχορτσανίτης 9.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Γκιουλέρ, Ονάν 6 (2), Ιλιάσοβα 26 (6), Ερντέν 10, Τουντσερί 7 (1), Σαβάς 2, Αρσλάν 5 (1), Ασίκ 12, Τούρκογλου 8 (2).