Τετάρτη, 17 Απρ.

Φλέρταρε με την…αυτοκτονία ο Ολυμπιακός!

Ο Κολοσσός Ρόδου κοίταξε… κατάματα τον Ολυμπιακό στο άδειο ΣΕΦ, αλλά “λύγισε” στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε τελικά με 70-65. Υπερβολικά χαλαροί οι “ερυθρόλευκοι” που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη Μακάμπι.

Η δύσκολη νίκη επί της Σιένα στην Τοσκάνη, το άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, αλλά και ένας πολύ μαχητικός Κολοσσός ήταν τα στοιχεία που συνέθεσαν το σκηνικό της δύσκολης νίκης των “ερυθρόλευκων” επί των Ροδιτών με 70-65 για την 20η αγωνιστική της Α1

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπάθησε να μοιράσει το χρόνο σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και σίγουρα εκείνο που κρατά ήταν οι σωστές αντιδράσεις κάθε φορά που ομάδα της Ρόδου έδειχνε πως μπορεί να κάνει την έκπληξη.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 26ο λεπτό με 43-47, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με σερί 11-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (54-47). Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός δεν έχασε την συγκέντρωση του και ισοφάρισε σε 58-58 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο χωρίς να εντυπωσιάσει πίεσε και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 70-65.

Ο μοναδικός που διασώθηκε προς το τέλος ήταν ο Σλούκας που με δικό του τρίποντο αλλά και καλή άμυνα έδωσε το σύνθημα νίκης για να ακολουθήσει ένα ακόμα του Παπανικολάου και να κάνει το 66-60, 2΄πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-32, 54-49, 70-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9 (9ριμπ, 2κοψ), Λο 14 (2/5τριπ), Άντιτς 15 (1/5τριπ), Σπανούλης 3 (1/4βολ, 1/5διπ, 0/6τριπ, 6ασ,4λαθ), Περπέρογλου, Σερμαντίνι, Σλούκας 5 (1/4τριπ), Πάουελ 12 (10ριμπ), Πέρκινς, Παπανικολάου 12 (1/2τριπ), Κατσίβελης.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλής 3 (6ριμπ), Κουμπούρας 4, Χάτεν 13 (5/9διπ), Καλαϊτζής 3 (1), Καλαμπίκης 5 (2/4διπ, 5ριμπ, 5ασ), Άουτερμπρτίτζ 3 (1), Κουκουλάς 1, Νάτζφεϊ 5 (1/7τριπ), Λάνγκφορντ 7 (5ριμπ), Κάπελαν 7 (1/4τρι), Όσμπι 14 (8/10βολ, 3/5διπ, 9ριμπ)