Πέμπτη, 18 Απρ.

“Γεννημένη” για τελικούς – Επική ανατροπή της Λίβερπουλ με Κάρολ(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

H Λίβερπουλ έγινε η πρώτη ομάδα μετά την Τσέλσι την περίοδο 2006-07 που έφτασε την ίδια χρονιά στους τελικούς του Λιγκ Καπ (το έχει ήδη πάρει) και του κυπέλλου Αγγλίας. Μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό νίκησε με 2-1 τη “μισητή” Έβερτον και περιμένει τον αντίπαλο της που θα προκύψει από το ζευγάρι Τότεναμ – Τσέλσι.

“Χτύπησαν” 6 φορές – Σαρωτική η Σίτι, εκπληκτικός ο Τέβεζ(VIDEO)

Οι κόκκινοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μετά το τραγικό λάθος της άμυνας τους και το γκολ του Γέλαβιτς στο 24′ αλλά κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να φέρουν το ματς… τούμπα.

Ο Κάρολ στο 47′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, το έκανε όμως ο Σουάρες 15 λεπτά αργότερα. Ο Ουρουγουανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών την Έβερτον και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Χάουαρντ.

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν συμβιβασμένες με την ιδέα της παράτασης αλλά ο Άντι Κάρολ, όπως και κόντρα στην Μπλάκμπερν πριν από λίγες ημέρες, φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Με κεφαλιά στο 87′ έστειλε στον τελικό του κυπέλλου την Λίβερπουλ που θα διεκδικήσει το 8ο τρόπαιο της ιστορίας της.