Για… βόλτα στην Πάτρα ο Ολυμπιακός! Ανετη νίκη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα με 87-70 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» που δυσκολεύτηκαν μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν από νωρίς τα ηνία του και στο 5΄ είχαν διψήφια διαφορά (15-6). Οι Πειραιώτες συνέχισαν έτσι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26).

Η πολύ καλή άμυνα των Πειραιωτών σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στην επίθεση τους έδωσε «αέρα» 22 πόντων (18-40 στο 14΄), αλλά Απόλλωνας με 6 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 8 (36-44) δυο λεπτά πριν το ημίχρονο (40-48).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της στη ρακέτα ανέβασε τη διαφορά στους 17 στο τέλος της γ’ περίοδου (53-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε…

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (2), Μπιρτς 12, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Λοττζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1).
Απόλλων (Σκουρτόπουλος): Χίκεί 14 (3), Μπερτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ράινς, Στόκτον, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).