Γκέλαρε η Μάντσεστερ

Ο Μπερμπάτοφ δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του Ρούνεϊ
Ο Μπερμπάτοφ δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του Ρούνεϊ, ΦΩΤΟ REUTERS.

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουνάιτεντ έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, αφού έμεινε στο 0-0 με την Μπλάκμπερν. Στον τελικό τοτυ Κυπέλλου η Πόρτσμουθ.

Μέσα σε μία εβδομάδα οι κόκκινοι διάβολοι φαίνεται να μένουν εκτός των βασικών τους στόχων. Την ήττα από την Τσέλσι ακολούθησε ο αποκλεισμός από την Μπάγερν στο Τσάμπιονς Λιγκ και το κακό τρίτωσε με την ισοπαλία απέναντι στην Μπλάκμπερν.

Εκτός του ότι η Μάντσεστερ επιτρέπει στην Τσέλσι να ξεφύγει στη βαθμολογία, κινδυνεύει να χάσει και την δεύτερη θέση από την Άρσεναλ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Χαλι-Μπέρνλι 1-4 (3′ Κιλμπέιν- 35′ Πάτερσον, 64′, 70′ Αλεξάντερ, Έλιοτ)
Γουέστ Χαμ-Σάντερλαντ 1-0 (51′ Ιλάν)
Γουλβς-Στόουκ Σίτι 0-0
Μπλάκμπερν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
Λίβερπουλ-Φούλαμ 0-0
Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρμιγχαμ 5-1 (38′ Τέβες, 38′, 74′ Ονουόχα, 43′, 88′ Αντεμπαγιόρ-42′ Ζερόμ)

Έκανε την έκπληξη η Πόρτσμουθ των…χιλίων προβλημάτων!

Εν τω μεταξύ, η Πόρτσμουθ πήρε το “εισιτήριο” για τον τελικό του FA Cup, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Τότεναμ, με δύο γκολ στην παράταση. Οι “Πομπέις”, που υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στο πρωτάθλημα, “καθάρισαν” την υπόθεση-πρόκριση στην παράταση. Σκόρερς οι Πικιόνε στο 99ο λεπτό και Μπόατενγκ με πέναλτι στο 117′.

Σαν μικρό παιδί πανηγύρισε τον “άθλο” των παικτών του,ο προπονητής της Πόρτσμουθ, Άβραμ Γκραντ.

Στον τελικό της 15η Μαϊου, που θα διεξαχθεί στο “Γουέμπλει”, θα αντιμετωπίσουν την Τσέλσι.