“Γκρέμισε” την Μάντσεστερ η Νόριτς! – Πεντάρα της Άρσεναλ στην Τότεναμ! (VIDEOS)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο Αντεμπαγιόρ έδωσε το προβάδισμα στους “πετεινούς” με το… καλημέρα, όμως λίγο αργότερα αποβλήθηκε και υποχρέωσε την ομάδα του σε βαριά ήττα me 5-2, στο λονδρέζικο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Ήττα της Τσέλσι από την Γουέστ Μπρομ και της Γιουνάιτεντ από την Σουόνσι. Εμφατικές νίκες για Σίτι και Λίβερπουλ.

Μετά το σωστά ακυρωθέν γκολ του Γκαλάς, ο Αντεμπαγιόρ πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μανόνε στο πλασέ του Ντεφό και από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην Τότεναμ, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα (18′) έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Αρτέτα και αποβλήθηκε.

Ο Μέρτεσακερ ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά στο 24′. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε ικανοποιημένο τον Αρσέν Βενγκέρ, καθώς ο Ποντόλσκι σκόραρε με περιπετειώδη τρόπο στο 42′ κι ο Ζιρού με εν κινήσει πλασέ έκανε το 3-1. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Καθόρλα έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή. Ο Μπέιλ μείωσε στο 71ο λεπτό, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Γουόλκοτ, ο οποίος σκόραρε το 5ο του γκολ σε 12 αναμετρήσεις και έγραψε το τελικό 5-2.

Για 4η σερί αγωνιστική η Τσέλσι δεν κατάφερε να κερδίσει και απομακρύνεται από την κορυφή. Μάλιστα αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ αφού το γκολ του Αζάρ δεν ήταν αρκετό.

Στα υπόλοιπα ματς η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 5-0 την Άστον Βίλα, ενώ η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0 της Γουίγκαν. Στην δεύτερη θέση έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Σουόνσι.