Γλίτωσε την… αυτοκτονία και αγκάλιασε την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Τεράστια νίκη με 67-65 μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές πήρε ο Ολυμπιακός που πλέον βρίσκεται μία ανάσα από τους “8” της Ευρωλίγκας. Τάσεις “αυτοκτονίας” είχαν στο τέλος οι ερυθρόλευκοι που έχασαν σε 2 λεπτά το +11, αλλά ο Σλούκας τους χάρισε τη νίκη.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς είχαν τον έλεγχο του ρυθμού από το πρώτο λεπτό κόντρα στην Εφές, αλλά πήγαν να τα χαλάσουν στο τέλος όταν σε ένα δίλπετο απώλεσαν τη διαφορά των 11 πόντων και έδωσαν το δικαίωμα στους Τούρκους να ισοφαρίσουν.

Ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος στις βολές και η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε την πολύτιμη νίκη με 65-67. Πλέον οι ερυθρόλευκοι είναι το μεγάοο φαβορί για την πρόκριση και θέλουν νίκη επί της Γαλατάσαραϊ εντός έδρας για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Παπανικολάου και Πρίντεζης πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, ενώ ο Σπανούλης που ταλαιπωρήθηκε απίστευτα από τη σκληρή άμυνα της Εφές, μπορεί να έκανε πολλά λάθη όμως είχε και κρίσιμα  κλεψίματα που έδωσαν πόντους στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 32-37, 42-48, 65-67

Εφές: Κίνσεϊ 4, Ακιόλ 6, Μπατίστα 2, Βούγιασιτς 8 (3/9 σουτ), Σαβάνοβιτς 7 (2/8 σουτ), Λαφαγιέτ 22 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Μπάρατς 16 (7 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός: Χάινς 5 (1/5 σουτ), Άντιτς 4 (ριμπάουντ), Σπανούλης 8 (2/5 σουτ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (8 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 2 (3 ασίστ).