13oC Αθήνα

Η Παπαχρήστου βαλκανιονίκης με φετινό ρεκόρ

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Με άλμα στα 14.19, που αποτελεί φετινό ρεκόρ της, η Βούλα Παπαχρήστου ήταν η νικήτρια στο τριπλούν στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι, στο ίδιο στάδιο όπου την άλλη Παρασκευή (3/3) θα αρχίσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της Ευρώπης, αφού καλύτερο άλμα έχει μόνο η Ρουμάνα Ελενα Παντουρόγιου με 14,33 μέτρα.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε ακόμη άλματα στα 13,79 μ. και 13,99 μ. και επέλεξε να ολοκληρώσει τον αγώνα της δίχως να κάνει τις τρεις τελευταίες προσπάθειες. Δεύτερη με 13,94 μ. ήταν η Παντουρόγιου και τρίτη η Χριστίνα Μπουζίν με 13,84 μέτρα.

Το τελευταίο τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό έκανε η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η 26χρονη πρωταθλήτρια ήταν νικήτρια στα 60μ. εμπ. με 8.10. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Κώστας Δουβαλίδης τερμάτισε δεύτερος με 7.80, σε μια κούρσα όπου ο Κύπριος Μίλαν Τραίκοβιτς ήταν νικητής με 7.62, επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ.

Τον εαυτό της ξεπέρασε η Λίλη Αλεξούλη στο μήκος, που έχασε μόνο από την εντυπωσιακή πρωταθλήτρια της Σερβίας Ιβάνα Σπάνοβιτς. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι «προσγειώθηκε» στα 6,49 μ. στην τρίτη προσπάθεια και βελτίωσε το 6,46 μ., που είχε πετύχει πριν λίγες ημέρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Αλεξούλη βρέθηκε μόλις ένα εκατοστό από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η Εφη Κολοκυθά κατέλαβε την 5η θέση στον ίδιο αγώνα με 6,18 μέτρα. Η σπουδαία Ιβάνα Σπάνοβιτς ήταν νικήτρια με ρεκόρ διοργάνωσης και κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 6,96 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, παρότι έτρεξε δύο κούρσες σε μία ώρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 60μ. με 7.46 . Από λάθος των διοργανωτών, οι αθλήτριες της 3ης σειράς, παρότι τερμάτισαν αναγκάστηκαν να κάτσουν και πάλι στη γραμμή εκκίνησης, καθώς είχε γίνει άκυρη εκκίνηση και δεν δόθηκε ανάκληση. Σε αυτή την κούρσα έτρεξαν οι Κεραμιδά και Σπανουδάκη, με την πρώτη να μην τρέχει τελικά στην επαναληπτική κούρσα, καθώς ένιωσε σφίξιμο.

Στα 60μ. των ανδρών οι αθλητές έτρεξαν κανονικά, με τον Παναγιώτη Τριβυζά να τερματίζει 4ος στην τρίτη σειρά με 6.83 και τον Παναγιώτη Ανδρεάδη 6ο με 6.85.

Η Ανδριάνα Φέρρα επέστρεψε στο αγώνισμα, με το οποίο ξεκίνησε την καριέρα της και δικαιώθηκε. Η έμπειρη σπρίντερ ήταν τρίτη στα 400μ. με 53.94, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και την έκτη επίδοση όλων των εποχών στον κλειστό στίβο.

Το φετινό ρεκόρ βελτίωσε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, που συνδύασε τη συμμετοχή της στη διοργάνωση με χρυσό μετάλλιο. Η αθλήτρια των 800μ. διένυσε την απόσταση σε 2.06.00 και ολοκλήρωσε θετικά την παρουσία της στον κλειστό στίβο.

Ο Ανδρέας Δημητράκης κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό στην κούρσα των 1.500μ. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ διένυσε την απόσταση σε 3.45.75 και βελτίωσε το φετινό ρεκόρ.

Η Στέλλα Λεδάκη επέστρεψε φέτος στην αγωνιστική δράση, αφού ξεπέρασε τα προβλήματα τραυματισμών της περασμένης χρονιάς. Η 28χρονη πρωταθλήτρια κατέλαβε την τρίτη θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 4,20μ., επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ. Η Λεδάκη στη συνέχεια άφησε τα 4,25μ. και απέτυχε στα 4,30.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τάσος Γαλαζούλας στο μήκος με 7,53. Ο 24χρονος είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 7,48μ. και τρεις άκυρες προσπάθειες.

Ο Μίλτος Τεντόγλου εκτέλεσε το μεγαλύτερο άλμα του στην έκτη και τελευταία προσπάθεια. Ο 19χρονος άλτης είχε καλύτερη προσπάθεια στα 7,48μ. και κατέλαβε την 4η θέση.

Για μία ακόμη φορά στην καριέρα του, ο Δημήτρης Τσιάμης κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Ο έμπειρος άλτης του τριπλούν ήταν τρίτος με 16,05μ., επίδοση κοντά στο φετινό του 16,10 μέτρα. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 16,04μ. και 14,17μ., το οποίο και δεν ολοκλήρωσε. Ο Δημήτρης Μπαλταδούρος κατέλαβε την 7η θέση στο τριπλούν με καλύτερη προσπάθεια στα 15,76μ. από το τέταρτο άλμα του. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με 15,37μ., συνέχισε με 15,48μ. είχε δύο άκυρα άλματα και δεν έκανε την έκτη προσπάθεια.

Στα 3.000μ. των ανδρών ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε 10ος σε 8.24.01. Στα 3.000μ. των γυναικών η Αναστασία Καρακατσάνη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των κοριτσιών της πρώτης τριάδας και έμεινε 4η με 9.43.28.
Ο Νίκος Σκαρβέλης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε και με 18,59μ. κατέλαβε την 5η θέση στον απευθείας τελικό της σφαιροβολίας. Ο Ελληνοαμερικάνος ρίπτης είχε δύο ακόμη έγκυρες βολές στα 18,52μ. και 18,47 μέτρα.