Η Σεβίλλη “έπιασε” τη Ρεάλ στην κορυφή!

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για τον τίτλο στην Ισπανία είναι η Σεβίλλη, αν και έχει 2 παιχνίδια περισσότερα από την πρωτοπόρο, Ρεάλ Μαδρίτης.

ΗΣεβίλλη ήταν η θριαμβεύτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι της Ανδαλουσίας με τη Μπέτις (2-1), αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό.

Με δύο γκολ μέσα σε 20 λεπτά η Σεβίλη απέδρασε από το Μπενίτο Βιγιαμαρίν κι «έπιασε» στην κορυφή (προσωρινά) την Ρεάλ Μαδρίτης, που παίζει αύριο στο «Μαδριγάλ» με τη Βιγιαρεάλ, ενώ… χρωστάει και τον αγώνα με τη Θέλτα.

«Φρένο» στο μίνι σερί της Βαλένθια (δύο νίκες, μία ισοπαλία) έβαλε η Αλαβές. Η ομάδα του Μαουρίσιο Πελεγκρίνο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 70΄ κατάφερε μέσα σε 9 λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω και να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη της (προηγήθηκε το «τρίποντο» στο «Ριαθόρ» επί της Λα Κορούνια), αυτή την φορά με 2-1.