Τρίτη, 16 Απρ.

Η Τσέλσι… με τα δώρα

Ευκαιρία να πλησιάσει στους 2 βαθμούς την Τσέλσι έχει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ΦΩΤΟ REUTERS

Οι “μπλε” έχασαν και πάλι βαθμούς, αυτή τη φορά στην έδρα της Μπέρμιγχαμ και οι διώκτες τους έχουν ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο.

Την τέταρτη απώλεια στα τελευταία 5 ματς συμπλήρωσε η Τσέλσι που έμεινε στο 0-0 με την Μπέρμιγχαμ στη “Boxing Day” για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι είχε τις ευκαιρίες αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Τζο Χαρτ. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαλουντά στις καθυστερήσεις.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε και το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα σε Φούλαμ και Τότεναμ, ενώ στη μάχη της ουράς του βαθμολογικού πίνακα σημαντική ανάσα πήρε η Γουέστ Χαμ που επικράτησε με 2-0 της ουραγού Πόρτσμουθ, χάρη στα τέρματα του Ντιαμαντί στο 23΄ και του Κόβατς στο 89΄.

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Μανσίνι στον πάγκο της Μάντσεστερ Σίτι

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Λίβερπουλ που υποδέχτηκε την Γουλβς στο Άνφιλντ. Ένα δεκάλεπτο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους “κόκκινους” με τα τέρματα του Τζέραρντ και του Μπεναγιούν.