Ειδήσεις ΣΕΙΣΜΟΣ· ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2017· ΤΖΟΚΕΡ· ΚΑΙΡΟΣ 36 Αθήνα ΚΑΙΡΟΣ

Η μάχη της παραμονής

Τελευταία ενημέρωση: 21.03.2010 | 21:07
Πρώτη δημοσίευση: 21.03.2010 | 21:07

"Φωτιά" πήρε η μάχη στην "ουρά" της Σούπερ Λίγκ, με στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

Εύθραυστες ισοβαθμίες ανάμεσα σε 5 ομάδες, προέκυψαν μετά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη βρίσκονται μαζί κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού, αλλά καθόλου ασφαλείς δεν αισθάνονται οι: Εργοτέλης, Λεβαδειακός και Αστέρας Τρίπολης, οι οποίοι απέχουν μόλις 2 βαθμούς από την "επικίνδυνη ζώνη".

Ο Λεβαδειακός επικράτησε 2-0 του Πανθρακικού και έκανε το βήμα για να "σωθεί". Το σκορ άνοιξε στη Λιβαδειά ο Αμπουμπακάρι στο 44ο λεπτό και τη νίκη "σφράγισε" για τους γηπεδούχους ο Ναπολεόνι στο 61ο λεπτό.

Λεβαδειακός: Λόπεθ Βαλιέχο , Φερνάντο Μασάδο, Φεντερίκο Μαρτορέλ, Θανάσης Μουλόπουλος (70' Δημήτρης Χαλούλος), Γιώργος Κόλτζος, Γιώργος Μπάρκογλου, Μοχαμάν Αμπουμπακαρί, Γιώργος Ζησόπουλος, Μαρσέλο Γκονζάλες, Στέφανο Ναπολεόνι (81' Φελίπε Σερτζίνιο), Κίκε Σόλα (65' Στέλιος Βασιλείου)
Πανθρακικός:Σπύρος Βρονταράς, Σπύρος Ματεντζίδης, Θόδωρος Παπαδόπουλος, Ζέλικο Τζόκιτς, Ροντρίγκες Μαρσέλο, Μπερτράν Ρομπέρ, Γιάννης Κανωτίδης (62' Χουάν Μουνάφο), Μανουέλ Λόπες, Ανέστης Αργυρίου, Φώτης Παπουλής (68' Περικλής Μπουσινάκης), Βλάσης Καζάκης

Τους τρείς σημαντικούς βαθμούς της νίκης πήρε και η Skoda Ξάνθη που νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης. Στο 72ο λεπτό, ο Σουάνης έκανε το 1-0, έπειτα από την σπουδαία ατομική προσπάθεια που έκανε ο Μαρσελίνιο, που πέρασε τους πάντες. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπούγκα στο 83ο λεπτό, με δυνατό σούτ στην κίνηση.

Ξάνθη: Σωτήρης Λυμπερόπουλος, Φλορίν Στίνγκα (66' Ζντένο Στρμπα), Εμμανουήλ Μπέρτος, Θανάσης Κωστούλας, Σπύρος Βάλλας, Κιμ Τζάγκι, Μάρεκ Ζίεντσουκ (51' Μαρσελίνιο Λέιτε), Κώστας Φλίσκας, Ντιέγκο Κιντάνα, Λουτσιάνο Ντε Σόουζα (55' Δημήτρης Σουάνης), Μπούγκα Μουγκουρέλ
Αστέρας Τρίπολης: Ματίας Ντεγκρά, Αντερσον Μαρσελάο, Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι, Μπρούνο Ουριμπάρι, Βασίλης Λαμπρόπουλος, Αντώνης Λαδάκης (77' Βαγγέλης Καούνος), Αντριαν Μπαστία, Λούκας Βίλτσες, Οράσιο Καρντόσο, Εντερ (84' Λιονέλ Ρίος), Ντάνιελ Τσέζαρεκ

"Ο θάνατος σου...η ζωή μου" ήταν το ματς στην Κρήτη, ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Ηρακλή. Η ομάδα της Κρήτης ήθελε τη νίκη που θα την έκανε να αποφύγει "μπλεξίματα", αλλά τελικά ο "γηραιός" που επικράτησε 3-1 και εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή του στην κατηγορία, αποφεύγοντας τις "περιπέτειες". Το σκορ στο Παγκρήτιο άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Λεάλ για τους γηπεδούχους. Στο 37ο λεπτό, το αυτογκόλ του Μπούντιμιρ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 65ο λεπτό ο Ιάκομπ έκανε το 2-1 για τον Ηρακλή και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Παπαζαχαρίας στο 84ο λεπτό.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
: Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλιγκερ, Ζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι (82' Κοιλιάρας), Ρομάνο, Φραγκούλακης (56' Ορφανός), Μπέτο (68' Μπαλάφας), Λεάλ, Μπούντιμιρ
ΗΡΑΚΛΗΣ: Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Κάρλος Σέζαρ, Γιαννούλης, Λέκι, Πίτου Γκαρσία (78' Μιλάνο), Κομπαγιάσι (69' Μάρα), Ηλιάδης, Κονέ (88' Σαρακατσάνος), Ιάκομπ

Με την "πλάτη στον τοίχο" είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος ωστόσο έκανε ένα βήμα...ελπίδας μετά τη νίκη με 1-0 επί του Ατρόμητου. Σκόρερ για τους Γιαννιώτες ο Μπακαγιόκο.

ΠΑΣ Γιάννινα:Νίκος Ζαφειρόπουλος, Ηλίας Κώτσιος, Γιώργος Ντάσιος, Βασίλειος Ρόβας (69' Χρήστος Τζάνης), Μίρνες Σίσιτς, Κώστας Καζναφέρης, Εστέμπαν Μπουχάν, Πέτρος Κανακούδης, Ιβιτσα Μαϊστόροβιτς, Πατρίκ Ντιμπαλά (81' Γιάννης Στάθης), Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο
Ατρόμητος: Χρυσόστομος Μιχαηλίδης , Μαρτσέλο Ολιβέιρα , Γιάννης Σκόνδρας, Μάρτσιν Μπαζίνσκι (46' Βασίλειος Aποστολόπουλος ), Λούκας Φαβάλι (69' Χρήστος Καλαντζής), Πασχάλης Μελισσάς, Μαρτσέλο Σαρμιέντο, Ανδρέας Τάτος, Ηλίας Αναστασάκος, Θανάσης Καραγκούνης (79' Γιάννης Καραλής), Μάρεκ Σαγκανόφσκι